Kadınlara yaşı sorulmaz!

0

Yaşlılık yaşamın bir parçasıdır. Kadınlar için erkeklere oranla daha zor olabilir. Neden ‘kadınlara yaşı sorulmaz’ ya da neden kadınların yaşlanma süreci daha zor olabiliyor…

Yaşlanmanın Damgalanması

Yaşlı nüfus her zaman en iyimser bakış açısıyla düşünülmemekte, hatta saygı ve takdirle karşılanmamaktadır. Yaşlılığa ne kadar yaklaşılırsa, çoğu zaman unutulan ve damgalanan bu demografiye de o kadar yaklaşılır. Bu, birçok kadının ileri yaşlara yakın olmaları durumunda gerçek yaşlarını gizlemelerine neden olabilir.

Daha Çekici Görünmek

Toplumumuzda erkek, kadın ve yaşlanma konusunda kesinlikle bir çifte standart var. Yaşlı erkekler genellikle daha seçkin ve yakışıklı olarak kabul edilir. Ancak daha yaşlı bir kadın başlı başına güzel olsa da, aynı yaştaki bir erkek kadar çekici veya arzu edilir olarak görülme olasılığı daha düşüktür.

İşyerinde Rekabetçi Kalmak

Yaş ayrımcılığı bazen işyerinde ilerlemede olumsuz bir faktördür. Pek çok kadın, hepsi aynı işler ve terfiler için hazırlanan daha genç, taze yeteneklerden oluşan bir iş gücüyle rekabet edebilmek için yaşları hakkında yalan söylemeleri gerektiğini düşünebilir.

Geçmişe Özlem

Yaşlanmak aynı zamanda gençken olduğunuz kişiden ve yaptığınız anılardan uzaklaşmak anlamına gelir. Bazı kadınlar, yaşları hakkında yalan söylemenin, genç olmanın kaygısız ve eğlenceli hissini sürdürmelerine yardımcı olacağını düşünebilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz