Kahire İslam Sanatları Müzesi.. Osmanlı’dan kalma eserler.. Yeniden açıldı..

1

Mısır demek Kahire demek, Kahire demek.. biraz da Türkiye demek…

Ülke pek çok medeniyetleri bünyesinde barındırmış olsa bile, en uzun sürelilerinden birinin Osmanlı dönemi olduğunu dünya alem bilir.

Kahire’deki İslam Sanatları Müzesi’nde sergilenen eserlerin büyük bölümü o dönemden mirastır.

Müzeye yakın bir yerde patlayan bombalar, 2014 yılında, binanın taş ve ahşap yüzeyi ile birlikte çok değerli 179 parça eseri de tahrip etmişti.

Müze aradan geçen üç yıl içerisinde baştan ayağa elden geçirilip yeniden ziyarete açıldı.

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nden Prof. Shahinda Karim, “Burayı terör eylemi sonrasında ilk gördüğümüzde çok ağladık; şu gördüğünüz her şey yerde parçalanmış durumdaydı” diyor.

 

 

 Kahire Amerikan Üniversitesi İslam sanatları Profesörü Shahinda Karim (soldaki)…
Shahinda Hanım müzeyi ziyaretçilere bizzat kendisi dolaştırmış…
Açılışta beyazlar giyinmiş Mevlevi dervişler def ve ney eşliğinde sema yapmış…

 

 

Müzede 4 bin 400 parça teşhir ediliyor, eserlerin 5 binden fazlası da depoda saklanıyor.

Müze müdürü Ahmed Shoukri, parçaları yeniden bir araya getirilmiş 800 yıllık bir sırça bardağın yanında durup, “Bomba 179 İslam eserine zarar verdi” açıklamasını yapmış. 10’u hariç diğerleri müze çalışanları tarafından tamir edilmiş..

Çini tütsüdanlıklar…

 

Müzede çok değerli hat koleksiyonu yanında insan ve hayvan figürlü eserler de bulunuyor.

Prof. Karim gezdirdiği ziyaretçilere bazı İslam anlayışlarında figürlere itiraz edilmesini yanlış bulduğunu belirttikten sonra şu açıklamayı getirmiş: “Kur’an-ı Kerim’de canlı figürleri resmetmeyi yasaklayan bir ayet yok. Ne var? Putlara tapmama uyarısı var. Eğer o heykele taparsam, o puttur; eğer tapmıyorsam o bir sanat eseridir.”

Şunlar da yine Prof. Karim’in sözleri: “Müzenin yeniden açılması şu sıralarda İslam aleyhtarlığı alıp başını gittiği için de çok önemli. Burayı ziyaret eden insanlar bunun çok ileri kültürlerden biri olduğunu görecekler. Bu gerçeği sanattan daha iyi ne anlatabilir ki?”

Müzede sergilenen ve her biri için günler, aylar, hatta yıllar sarf edilmesi gerekmiş ince sanat eserlerini gösterdikten sonra söyledikleri de önemli Prof. Karim’in: “Günümüzde bir sanatçı bir parça üzerinde ne kadar zaman harcayabilir? O zamanlar sultanlar bu eserleri paraca destekliyorlardı; şimdi kim onların hak ettiği bedeli öder ki?”

Kaynak: NPR

 

 

1 Yorum

  1. Turkiye Misir ile iliskilerini duzeltmeli.

    Ve cok dogru, nerede sanata o eski yaklasim. Hem sanatcilarin eserleri ile iliskileri hem de sanati destekleyen kimseler acisindan. Insan gercekten imreniyor, o zamanlarda yasasaydim istiyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz