Kalp krizine neden olabilecek risk unsurları!

0
Rabia Güner

Kalp krizine neden olabilecek birçok unsur bulunur. Örneğin spor yapmamak, sigara ve alkol tüketimi, sağlıksız beslenmek gibi… Fakat bunların yanında belki de daha önce hiç aklımıza gelmeyen unsurlar var. Sizler için bunları derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Kalp krizi riskine sebep olan birçok unsur var. Bunların çoğunu daha önce duyduk. Fakat bunların yanı sıra farklı tetikleyicilerin de olduğunu bilmek gerekiyor. Peki, bu tetikleyiciler nelerdir?

Yalnızlık hissi

Yalnızlık Nedir? Yalnızlık Hakkında Ne Yapabiliriz | Naz Öktem Psikolog

Yalnızlık Allah’a mahsustur, cümlesini çok sık duyarız. Bu yalnızlığın vermiş olduğu his kalbe kötü gelen bir etkendir. Araştırmalara göre, sosyal bağı az olan insanların kalp hastalığı yaşama riski %29, kalp krizi geçirme riski ise %32 olarak daha fazla. Bunun sebeplerinin başında da yalnızlığın verdiği stres geliyor.

Yalnız bireyler duygularını düzenleme konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Uzmanlar bu noktada en önemlisinin kendini sevmek olduğunu söylüyor. Çünkü kendini seven insanlar yalnızlıktan fazla etkilenmiyor. Aksine bu kendi tercihleri oluyor.

Nefret edilen bir patrona sahip olmak

Kötü Bir Patron veya Yöneticide Bulunan 15 Sinir Bozucu Özellik | Paratic

Nefret duygusu kalbe zarar veren bir unsurdur. Her gün gittiğiniz ve saatler harcadığınız bir işte patronunuzdan nefret etmeniz de ciddi bir sorundur. Yapılan araştırmalara göre, iş yerinde stres yaşayan insanlarda kalp hastalığı oranları artış gösteriyor.

Bir de bu iş yerindeki huzursuzluk, kötü beslenme ve uykusuzluk gibi faktörlerle birleştiğinde çok daha tetikleyici olabiliyor. Bu yüzden en sağlıklısı önce kendi huzurumuzu düşünmek…

Depresyon

Depresyon Nedir & Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri - Medicana

Araştırmalara göre kalp hastalıklarının depresyonla da bir ilişkisi var. Çünkü depresyon hem bedensel hem de ruhsal sağlığı oldukça olumsuz etkiler. Bunların yanı sıra alkol, sigara ve kötü beslenme de bir araya geldiğinde çok daha tetikleyici oluyor.

Depresyonda olan kişilerde bu alışkanlıklardan kurtulmak da oldukça zor. Çünkü psikolojik sorunlar sağlıklı karar verme noktasında sıkıntı yaşatıyor. Kötü durumdaki insanlar bir teselli ararken bunun sağlıklı ya da sağlıksız olmasına önem vermiyor. Bu nedenle psikolojik destek almak gerekiyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz