Kamuoyuna Duyuru…!

7
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Yayın hayatına usta gazeteci Fehmi Koru ile 2016 yılında başlayan Ocak Medya o günden bugüne kadar bağımsız gazete olmayı başardı. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün destek tweeti atması sebebiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Bu tweet sebebiyle de siber saldırıların odağı haline geldi. 

Duayen gazeteci Fehmi Koru’nun kurduğu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Beyefendi’nin desteklediği ve aynı zamanda her gün ilk okuduğu gazetede köşe sahibi olarak yazılarımı yayınlamak Sinan Eskicioğlu olarak beni gururlandırıyordu. 

2020 yılında Ocak Medya’nın Genel Yayın Yönetmeni olmak benim için onur olmuştu. 

Bugüne kadar ‘bağımsız gazete’ olma özelliğinin yanına ‘özgür’ ve ‘çok sesli’ özelliklerini kazandırmak benim için çok önemliydi ve sanıyorum bu duruma da ulaşmış olduk. 

Kürt, Türk, Dindar, Ateist, Liberal yazarları Ocak Medya çatısı altında birleştirerek Türkiye’nin özlediği ortamı sağladık. 

Son üç yılda bu yolda emin adımlarla yürüdük. 

Bazı sebepler yüzünden Ocak Medya’nın yayınlarına ara vermek zorunda olduğumuzu siz okurlarımıza ve kamuoyuna bildirmek isterim. 

Ekonomik açıdan yaşadığımız zorluklar, ülkemizin seçimlere giderken içinde bulunduğu belirsizlik bu kararı vermemize sebep oldu.

Hiçbir görüşe ve gruba yakın olmadığımız için kısacası ‘kimsenin adamı’ olmadığımız için kimseye yaranamadığımızı gördük ve bu da bizi ziyadesiyle üzdü. 

‘Özgür, Bağımsız ve Çok Sesli’ olmanın Türkiye’de değer bulmaması ve hatta bu özelliklere sahip olduğumuz için eleştirilmek ülkemiz adına nasıl bir durumda olduğumuzu gözler önüne sermektedir. 

Düzen varmış gibi görünse de aslında düzensizliğin ve kaosun hakim olduğu bu belirsiz ortamda Ocak Medya olarak kimsenin adamı olmadığımız için hedefte olmayı da istemiyoruz. 


Yayınımızı durdurma kararımızda kimsenin dahli olmadığını kamuoyuna duyurmakta yarar var. 

Verdiğimiz bu kararda kimsenin dahli olmadığı gibi ricası ve uyarısı da olmamıştır. 

Seçimlere gittiğimiz şu dönemde ortamın daha da belirsizleşmesi, gerginliğin artması ve seçimlerden sonra oluşabilecek uygunsuz durumları da düşündüğümüzde verdiğimiz bu kararın ne kadar yerinde olduğu ortaya çıkacaktır. 

Önümüzdeki yıllarda uygun bir ortam gerçekleştiği takdirde tekrar sizlerle buluşacağımızı da bilmenizi isteriz. 

Bu yolda bizimle yürüyen tüm okuyucularımıza teşekkür ederiz. 

Ayrıca gazetede beni yalnız bırakmayan yazarlarımız Emekli Diplomat Deniz Kılıçer’e, Yazar Aysun Saygı Köknar’a, Psikolog Kerstin Mutlu’ya, Gazeteci Rabia Güner’e, Yazar Vecdet Dikan’a, Yazar Keje Bemal’e, Yazar Ülkü Karaca’ya, Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu’na, Emekli Müftü Mehmet Gündoğdu’ya, Şükrü Gülmüş’e, Emin Keşmer’e, İbrahim Yersiz’e, Serkan Yıldız’a, Hasan Mesut Önder’e, Emrullah Bayrak’a, Psk. Dr. Ziya Doğan’a, Doç. Dr. Levent Bilgi’ye, Doç. Dr. Akif Altınbaş’a, Kadir Durgun’a, Diş Hekimi Mehmet Eskicioğlu’na, Mustafa Kalabalık’a, Nurullah Öztürk’e, Sercan Gölcü’ye, Ahmet Özbek’e şükranlarımı sunuyorum. 

Değerin ve kalitenin daha çok anlaşıldığı, toplumdaki farklılıkların aslında üstün bir toplum olma özelliğinin tezahürü olduğunun bilindiği, kamplaşmanın azaldığı ve kin ve nefretin daha aşağı seviyelere indiği bir gelecekte görüşmek üzere. 

Ocak Medya 

Önceki İçerikŞimdi Kısa Bir Ara!
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

7 YORUMLAR

 1. Asıl biz teşekkür ederiz… Hiçbir ayrım yapmadan bu ülkenin renklerini bize sunduğunuz, her gün gönlümüz ve aklımız bulanmadan okuyabileceğimiz bir gazete olduğunuz için. Günümüz şartları güzel işlere uymasa da şartların uyduğu güzel günlerde buluşmak dileğiyle, her sabah sizi bekliyecek okurlarınız var biliniz. Ocak Medya da emeği geçen herkese asıl biz teşekkür ederiz.

 2. Josef Stalin: “Oy kullananlar kullansınlar, onlar önemli değil ki, oyları kimin saydığı önemli.” Bu söz beni ürpertti. Bereket ülkemiz Stalin’in Sovyetler Birliği’ne benzemiyo

 3. ocak medya eksikliğini hissetirecek bir portal olacak
  14 mayıs bu ülke insanının basiretini kullancağı bir gün olsun.
  15 mayıs ise güneşin daha parlak daha güzel adaletin insan haklarının yolsuzluğun yoksulluğun olmadığı din istirmacılarından kurtulduğu güzel bir sabah olsun.
  ocak medya işte bu aydınlık gelecekte yeni bir ruh ve şevkle haberleri ve yazarları düşünce insanları ile tekrar medya dünyasındaki yerini alsın.
  bugüne kadar bizlere verdiğiniz bilgi ve umuda teşekkür ederiz.
  çok zor şartlardaki bu çabalarınız için hakkınızı helal ediniz.
  inşallah tekrar görüşeceğiz.
  saygı ve sonsuz selam ve sevgiler.

 4. sayın Sinan bey
  fark ettiğim günden beri, takip etmeye çalıştığım bir platformdu.
  güncel kısır çekişmelerden uzak farklı seslerin dillendirildiği benim için orijinal bir ortamdı yer yer kendimce yorumlarda da bulundum. Bu güne kadar bu ortamı sağladığınız için şahsınızda bütün yazarlarımıza teşekkür ederim. Nasip olursa en kısa zamanda tekrar buluşmak dileğiyle.
  Allah’a emanet olunuz.

 5. Edindiğim muhteşem bilgi ve deneyim için başta Sayın Sinan Eskicioğlu olmak üzere tüm Ocak Medya ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Ocak Medya bünyesinde yer almak benim için tarifi mümkün olmayan bir duyguydu.
  Umuyorum…
  Hak edenin hak ettiği değeri ve desteği gördüğü güzel günlerde tekrar bir araya geleceğiz… Çünkü bir gazeteci olarak değil, bir okuyucu olarak şunu söyleyebilirim ki; özgür, bağımsız ve çok sesli bir ortamın varlığına ihtiyacın ne denli mühim olduğu bir gün anlaşılacaktır.

 6. Yeis ve ümitsizlik üzerine pek çok söz var. Lakin sebepler dairesinde hemen hemen ümidimin bitme noktasına geldiği yerdeyim. Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Güzel günlere uyanmak dileğiyle…

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz