Kapı İlluminati’ye Açıldı

0

Kapıları eskiden beri severim. 

Kimileri sanatsal, kimileri sıradan. 

Ama hepsinde geçerli olan ise sizi başka mekana, atmosfere ve insanlara açması ya da taşıması. 

Lise yıllarımdan zihnimde olan iki fotoğraf karesi yıllar sonra fakülteyi bitirirken hazırladığım diploma çalışmamda tekrar aklıma gelmişti.

Birincisi, büyük bir tahta kapı ve açtığımda karşıma çıkan uzay boşluğu. 

İkincisi de yaşadığım şehirde, yürüdüğüm yollarda farklı zamanlarda yaşayan insanların benimle eşzamanlı olarak yaşıyor olması. 

Diploma çalışmam ‘Allah’ın İradesi ve Nedensellik Problemi’ hakkındaydı. Bu yüzden de Modern Fizik, Mistik ve Kabala hakkında çok okumalar yaptım ve araştırmalarımı da sadece İslam ile sınırlandırmadan bütün dinler ve kadim kültürler genelinde yapmıştım. 

Nedensellik yani yeryüzünün yerleşik kuralları…Ya da fizik kuralları diyelim. 

Allah’ın/Tanrı’nın/ Rabb’in iradesi yani mucizeler… 

Mucizeler ya da dünyaya açılan mistik kapılar. Mistik kapılar eskiden beri farklı kadim kültürlerde ve geleneklerde ele alınmış ve üzerine düşünülmüş, merak edilmiş kutsal iksirli anti madde noktaları. 

Yeryüzündeki anti maddeler, anti madde noktaları ve geçişleri insanların hep merakını celbeden gizli şeylerdi. 

Dün ailece gittiğimiz sinemada izlediğimiz film de az çok bu konularla ilgili olunca daha bir dikkatli izledim. 

Kızım her ne kadar ‘Baba, beğenmezsen çıkabilirsin’ dese de kalmıştım çünkü kapılar, kadim geleneklerden esinlenmiş semboller, düşünceler ve paralel evrenler dikkatimi çekmişti.  

Evet sanırım sizler de tahmin ettiniz. 

Dr. Strange Çoklu Evren Deliliği ya da Çılgınlığında.

Marvel karakteri Dr. Strange’in filmi. 

Filmin ismi Dr. Strange olsa da sanki konu daha çok Wanda etrafında gelişen olaylarla işlenmiş.

Wanda (Kızıl Cadı), Marvel filmlerinde tanınan adı, Scarlet Witch. Wanda kendisi gibi cadı ve büyücü olan bir annenin kızı. 

Wanda, kendi zihninde oluşturduğu ya da yarattığı çocuklarına ulaşmak ya da onlarla gerçek olan bir dünyada yaşama hırsıyla dolmuştu.

Wanda’daki bu hırslı anne figürü bende yaşadığımız dünyadaki ‘çocuklu anne pişkinliği’ni hatırlattı. Hani sokaklarda çocuk arabalarını ortaya koyarlar ve kimseyi umursamazlar ya onlardan bahsediyorum. 

Çocuklarıyla yaşamak için evrenleri yakan yok etmeye çalışan Wanda iyilik ve kötülüğü içinde barındıran bir anneyi sergiledi. Kutsal Anne ama aynı zamanda iyiyi ve kötüyü içinde barındırıyor. Kendisi ve çocukları için de kötülük yapmaktan hiç geri durmuyor. 

Dr. Strange büyücülerden yardım alır ve paralel bir evrende kendini bulur. Bu paralel evrende öldüğünü ve kendisi için yapılan heykeli görür. 

Yakalanır ve çok önemli bir heyetin karşısına çıkarılır. 

Bu heyet de İlluminati’dir. 

İlluminati her ülkede meşhur olduğu için bu konuyu da filme dahil etmişler ve çok da güzel işlemişler. Semboller ve etkileriyle.

Hele Dr. Strange’in başka bir evrendeki kendisinin alnında yer alan üçüncü gözü gördüğümde ‘fazla uçmuşlar’ dedim ama neyse…

Film neticede…

Kara Kitap ve Wundagore Dağı çok güzel ele alınmıştı. Semboller, tarihi birikimler ve ritüeller…

Bir bakıma buradaki Kara Kitap bana Hz. Süleyman’ın Kitabı ya da Süleyman’ın Anahtarı konusunu hatırattı. 

Süleyman’ın Anahtarı da aslında yeryüzündeki anti madde bir kapının anahtarıydı. Sanıyorum Kara Kitap da Süleyman’ın bu kayıp kitabına atıf olarak sunulmuş. 

Dr. Strange in the Multiverse of Madness filmini tavsiye ederim, izleyin. 

Mistiğin gerçekle buluşması açısından çok güzel sahnelenmiş. 

Çoklu Paralel Evrenlerin nasıl işleyebileceği adına sahnelenmiş kareler de iyiydi. Paralel evrenlerdeki geçişlerde madde-anti madde çözülmesi daha fazla sergilense daha gerçekçi olurdu gibi geliyor bana. 

Neyse artık bir dahaki sefere. 

Kapılar, 

Anahtarlar, 

Ve İlluminati…

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Önceki İçerikİnternet Çağında Devrimcilik
Sonraki İçerikCHP farkında değil ama Millet İttifakı’ndan umut kesmeye doğru yol alınıyor…
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz