Kara kış, Doğu’ya geri döndü..

0

Erzurum, Ardahan, Kars ile Ağrı’da martta etkili olan dondurucu soğuklar kara kışı aratmıyor. Hafta boyunca süren kar yağışının yerini soğuk havaya bıraktığı Erzurum’da, yol ve kaldırımlarda buzlanma meydana geldi.

Gece hava sıcaklığının sıfırın altında 16 derece ölçüldüğü kentte, cami şadırvanları ile çeşmeler buz tuttu, bina ve iş yeri çatılarında sarkıtlar oluştu. Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları ekipleri, sorumluluk bölgelerinde buz küreme ve tuzlama çalışması yürüttü.

Dondurucu soğukların yaşamı olumsuz etkilediği Ağrı’da, dere ve nehirler kısmen dondu. Sıcaklığın gece sıfırın altında 23 derece ölçüldüğü kentin Şehir Mezarlığı’ndaki su deposunda 4 metreyi bulan buz sarkıtları oluştu. Ev ve iş yerlerinin camları dondu, Murat Nehri’nin yüzeyinde buz parçaları oluştu.

Hava sıcaklığının gece sıfırın altında 20 dereceyi gösterdiği Kars’ta ise soğuk hava ve tipi etkili oldu. Bina çatılarında sarkıtların oluştuğu kentte, belediye ekipleri karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Sarıkamış ilçesinde soğuk hava nedeniyle 4 metreyi bulan buz sarkıtları oluştu, tipi nedeniyle araçlar karla kaplandı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ekipleri de Kars-Erzurum hattında kar ve buz küreme çalışmalarına devam ediyor. Sıcaklığın gece sıfırın altında 16 derece ölçüldüğü Ardahan’da da yol ve kaldırımlarda buzlanma meydana geldi.

Van’ın Başkale ilçesinde Esenyamaç ve Sualtı mahalle yollarına 4 farklı noktada çığ düştü. Dereboyu mezrası mevkisinde, akşam saatlerinde 4 farklı noktaya çığ düşmesi nedeniyle ilçeye 60 kilometre mesafedeki Esenyamaç ve Sualtı mahallelerinin yolu ulaşıma kapandı.

Bölgeye sevk edilen Van Büyükşehir ile Başkale Belediyesi ekipleri, çığ nedeniyle kapanan mahalle yollarını ulaşıma açmak için çalışma başlattı.

Van'ın Başkale ilçesinde mahalle yollarına çığ düştü

Esenyamaç Mahallesi Muhtarı Ayhan Korkmaz, çığda herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığını belirterek, “4 yerden çığ düştü. Çok şükür herhangi bir olumsuzluk yok. Sadece elektik direkleri devrilmiş. Van Büyükşehir ile Başkale Belediyesi ekipleri, yolu tekrar ulaşıma açmak için çalışma yürütüyor. Ekiplere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz