Karbonhidrat konusunda bilmeniz gerekenler!

0
Rabia Güner

Vücudumuz enerji için karbonhidrata ihtiyaç duyar. Peki, karbonhidrat konusunda bilmemiz gereken önemli detaylar var mı? Sizler için birkaç önemli noktayı derledik. Gelin, yakından bakalım!

Dişlerimize zarar verebilir

Diş Sararması Hakkında Bilmedikleriniz

Vücutta bakterilerin en fazla bulunduğu yer ağızdır ve bakteriler burada üreyip yaşar. Ağız bunun için çok ideal bir ortamdır. Yemekten sonra ağız içerisinde kalan karbonhidrat parçaları ise onların asit üretmesine ve dişlerin dış yüzeyine zarar vermesine yol açar. Özellikle patates cipsi, kek veya beyaz ekmek gibi gıdalar bu etkiyi maksimum seviyeye çıkarır. Bunu önlemek için de dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Bol su içmek de önemlidir.

Basit karbonhidratlar açlığı artırabilir

karbonhidrat hakkında gerçekler

Basit karbonhidratları yoğun bir şekilde tüketmek iyi değildir. Bu yüksek insülin seviyelerine yol açacaktır. Bu durum da kişinin yemek yedikten çok kısa sonra acıkmasına yol açabilir ve kişi normalden çok daha fazla besin tüketir. Bu karbonhidratlar vücutta çok hızlı sindirilir. Ne kadar yenirse yensin, doyum hissi vermez. Böylesi bir durumda da kilo alımı kaçınılmaz olur. Devamında da sağlık problemleri yaşanabilir.

Yüksek karbonhidrat düşük protein, çocukların gelişimini yavaşlatabilir

Çocuklarda Boy Uzaması Genetik midir? | buyuyencocuklar.com

Çocuklar çok yüksek miktarda karbonhidrat tüketirlerse, büyümeleri yavaşlayabilir çünkü büyüme hormonlarında azalma yaşanır. Ayrıca protein eksikliği de kas ve kemik gelişiminin olumsuz etkilenmesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple de büyüme çağındaki çocukların beslenmeleri son derece önemlidir. Dengeli ve sağlıklı bir şekilde olması, gelişimlerini sağlar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz