Karınca yüzünün sıradışı fotoğrafı!..

0

Dikkat çekici bir karınca yüzü karesi yakalayan fotoğrafçı, mikroskobik fotoğrafçılığı ödüllendiren Nikon fotoğraf yarışmasında ödül aldı.

Insider’a konuşan Litvanyalı fotoğrafçı Eugenijus Kavaliauskas, bir ormanın yanında yaşamasının, yüzünün çarpıcı detaylarıyla 2022 Nikon Küçük Dünya Fotomikrografi Yarışması’nda gösterilen karıncayı yakalamasını ve fotoğraflamasını kolaylaştırdığını söyledi.

Karıncanın yüzünün mikroskop altında 5 kat büyütülen resmi, çoğu kişinin karıncaları resmederken aklına gelebileceklerle çok az benzerlik taşıyor: Fotoğraftaki yüzün kırmızı gözler ve görünüşe göre altın dişler gibi en azından bir kişiyi dehşete düşüren keskin, etkileyici özellikleri var.

Fotoğrafçı buna yanıt olarak, “Doğada dehşet yoktur” dedi. Kavaliauskas, Insider’a, “Her zaman ayrıntıları, gölgeleri ve görünmeyen köşeleri arıyorum. Fotoğrafçılığın temel amacı kaşif olmaktır” dedi.

Yaratıcının başyapıtları ve Tanrı’nın tasarımlarını görme fırsatı beni büyülüyor. Geçmişte yırtıcı kuş fotoğraflarıyla ödüller kazanan Kavaliauskas, yakaladığı heyecan verici ve sıradışı görüntüyle yarışmada birincilik ödülünü alamadı.

Bu onur ve beraberindeki 3 bin dolar, Cenevre Üniversitesi’nden Grigorii Timin ve Michel Milinkovitch’e gitti. İkiliye ödül getiren fotoğraf, bir Madagaskar dev gündüz gekosunun ön pençesinin göz alıcı portresiydi.

Bu fotoğraf yarışmasını 48 yıldır düzenleyen Nikon, teknolojisinin gücünü göstermeyi ve birçok fotoğraf disiplininden birini ödüllendirmeyi amaçlıyor. Şirketin 2022 yarışmasına yaklaşık 1300 kişi katılırken kazananlar geçen hafta açıklandı.

En iyiler hariç, ödüller mütevazı: Kavaliauskas, değeri sadece 35 dolar olan bir Nikon perakende ürünü aldı. Kavaliauskas gibilerle yarışmak isteyen fotoğrafçılar için, yarışmanın 2023 yılı başvuruları açıldı.

Kaynak: Independent Türkçe

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz