Katar’daki Amerikan hava üssünün askerleri de maçları bandoları eşliğinde desteklediler

0

Senegal milli takımının İngiltere’ye yenilip dünya kupasından elenmesine maçları televizyondan izleyen futbolseverlerin üzüldüğünü sanıyorum. Şahsen ben üzülüyorum. 

Maçları boyunca tribünlerde göz zevkini okşayan gösteriler yapan Senegallilerden mahrum kalınacağı için…

Hepsi bir tertip ve rengarenk giyinmiş, yüzleri boyalı, bir an bile yerinde duramayan ve yanlarında bulunan müzisyenlerin çalgı ritmine uygun sürekli eşgüdüm halde hareketler yapan Senegal taraftarlarını bundan böyle göremeyeceğiz. 

Meğer Senegal devletiyle başkent belediyesinin paralı elemanları imiş Senegalli seyirciler…

Yoklukları tribünler için büyük eksiklik…

Benzer bir durum ABD futbol takımının elenmesi için de söz konusu…

ABD’nin maçlarında da, Senegal taraftarları gibi giysileriyle belli olmasa bile, disiplinli bir taraftar grubunun desteği kendini belli ediyordu. Adeta bir orkestra desteği var gibiydi.

Hiç değilse ben öyle hissediyordum.

Yanlış değilmiş hissim. Katar’daki Amerikan hava üssünde görevli binlerce askerden futbol meraklıları, ülkelerinin takımını desteklemek için, stadyum stadyum gezmektelermiş… Üssün bandosunun müzisyen mensuplarıyla birlikte…

Kulağıma gelen düzenli ses desteği bandocuların katkısıymış…

Yıllar önce, 11 Eylül (2001) saldırıları sonrasında, eylemcilerin büyük bölümünün kendi vatandaşları olduğunu dillerine dolayan medyanın yayınları sonrasında ABD’ye kafa tutmaları gerektiğinde, Suudi Arabistan yönetimi, Amerikan askerlerinin önemli bir miktarının ülkelerini terk etmelerini istedi. 

İşte o zaman, Katar, oradan ayrılacak askerlerine ev sahipliği yapabileceğini Washington’a iletmişti.

Ülkenin başkenti Doha’nın güneybatısında el-Udeid hava üssü öyle kuruldu. Afganistan, Irak ve Suriye’de operasyonlar devam ederken üstteki Amerikan askeri sayısı bir ara 10 binin üzerine de çıkmıştı. Joe Biden’in “Bölgeden askerimizi çekiyorum” demesiyle Katar’daki üs boşaltılmadı, ancak asker sayısı 8 bine düşürüldü.

Association Press (AP) haber ajansının muhabirleri, Amerikan milli takımının maçlarını izlemek üzere Katar’a gelmişken, ülkelerinin askeri üssüne de uğramış ve hem üssü dolaşmış hem de komutanlarla görüşmüş, ardından izlenimlerini haberleştirmişler. 

Ben de o geniş haberden askeri bandonun maç destekçiliği yaptığını öğrenmiş oldum.

Haberde başka ayrıntılar da var.

Bölgede sıcak çatışmalar devam ediyor. Irak’ta, Suriye’de, Yemen’de.

En fazla kullanılan saldırı aracı da İHA’lar. İnsansız hava araçları. Ucuz oldukları için bütün örgütler yerli-yabancı devletlerin silahlı güçlerine karşı İHA’ları yaygın biçimde kullanmaktalar. Devletler ise, İHA saldırılarına yerden havaya füze sistemleriyle karşılık veriyorlar.

Çok pahalı o sistemler…

Suudi Arabistan o amaçla Patriot füzeleri kullanıyormuş, Yemen’de Huthiler’in üzerlerine gönderdiği İHA saldırılarını karşılamak için. Füzelerin tanesi 3 milyon dolarmış.   

Bin dolarlık İHA’ları def etmek için 3 milyon dolarlık füze atılıyor…

Üstte görüştükleri komutanlar, AP muhabirlerine, Suudi Arabistan’ın elindeki füze yığınağının azaldığını da söylemişler.

Geçmişte el-Udeid üssünde herbiri 32 milyon dolara mal olmuş MQ-9 Reaper İHA’ları kullanılmaktaymış…

“Amerikalılar zengin, ne olacak?” diye düşünenler yanılırlar. Üs için yapılan bütün harcamaları Katar devleti karşılamaktaymış. 2003 yılından bu yana tam 8 milyar dolar Katar hazinesinden üs için harcanmış. AP muhabirleri oraya uğradıklarında, yepyeni barakalarla ve kantinlerle karşılaşmışlar. Yetkililer, “Daha başka binalar da yapılacak” bilgisini vermişler. 

Gazeteciler, askerlerin ülke özlemi çekmelerini önlemek üzere, üstte, Burger King ve Pizza Hut gibi yiyecek-içecek tesisleri bulunduğunu da haberlerine eklemişler…

Üs ABD’nin geniş Ortadoğu bölgesindeki Amerikan askeri varlığı olarak oluşturulmuş Merkezi Komuta (Central Command) için hayati önemde. Central Command Amerikan ağırlıklı, ancak İsrailli komutanların da katkısı olduğunu Jerusalem Post’ta çıkan haberlerden hatırlıyorum.

Ayrıca ülkede İngiltere’nin hava kuvvetlerinin varlığı da söz konusu.

[Türkiye’nin de Katar’da bir üssü ve az sayıda olmayan askeri varlığı var; ancak AP haberinde bundan hiç söz edilmiyor.]

İHA’larla baş etmek için pahalı füzeler yerine ucuza mal olan başka savunma sistemlerini devreye sokmak üzere üstte bir görev gücü kurulduğunu da söylemiş komutanlar ve bunun ülkelerinin bölgedeki askeri varlığının daha uzun yıllar devam edeceği anlamı taşıdığını da ifade etmişler.

Neyse, bu ayrıntılardan sonra yeniden Amerikan askerlerinin dünya kupasına katılan milli takımlarını destekleme çabalarına döneyim.

Gazeteciler üstte dolaşırken dünya kupasıyla ilgili Arapça duyurular görmüşler. Konuştukları yetkililer, vakitleri müsait olduğunda, Amerikalı futbolcuları yalnız bırakmamak için, Katar’daki sekiz stadyum arasında mekik dokuduklarını anlatmışlar. Görüştükleri askerlerden biri, o zamana kadar tam 7 maçı tribünden izlemesiyle övünmüş.

İlk turda ABD ile İran milli takımları karşılaşırken çok kalabalık halde statta oldukları anlaşılıyor Amerikan askerlerinin… Bir kadın asker de, Yzb. Kayshell Trudell, tribündeymiş o gün. Hava kuvvetleri bandosuyla beraber.  “Biz nasıl burada kalbimiz ve ruhumuzu göreve tahsis ediyorsak, sahadakilerin de aynen bizim gibi kalp ve ruhlarıyla mücadele ettiklerini görmek beni heyecanlandırdı” demiş Yzb. Kayshell

O gün ABD İran’ı 1-0 mağlup etmişti.

Aynı kadın komutan, bir gün sonra yapılacak Hollanda maçına ülkesinin renkleriyle donanarak gideceğini de söylemiş.

Hollanda ABD’yi yenerek turnuvadan elemeyi başardı o gün.

Senegal korosu ile çalgıcıları artık tribünlerde olmayacak. Amerikan hava üssünün bandosu da. Bugünden itibaren renkten ve ahenkli sesten mahrum karşılaşmalara hazır olmak lazım. 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz