Kazakistan’ın yeni başbakanı oldu..

0

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Meclis toplantısında başbakanlık için Alihan Smailov’u aday gösterdi. Yapılan oylamada tüm siyasi parti milletvekillerinin “evet” oyunu alan Smailov, Kazakistan’ın 12. Başbakanı oldu.

Daha önceki kabinede Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yapan 50 yaşındaki Smailov, 5 Ocak’ta eski Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlatılan protestoların ardından istifa etmesiyle geçici olarak hükümet başkanlığını üstlenmişti.

Böyle bir zamanda kendisine güvenen Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e ve milletvekillerine teşekkür eden Smailov, öncelikli görevinin ülkede makroekonomik istikrarı sağlamak ve enflasyonu düşürmek olduğunu belirterek “Vatandaşların tüm yasal talepleri kayda alınacak ve uygulanacak.” dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ise “KGAÖ Barış Gücü iki gün sonra aşamalı şekilde Kazakistan’dan çıkmaya başlayacak, çekilme süreci en fazla 10 gün olacak.” açıklamasında bulundu.

Tokayev, parlamentoda yaptığı konuşmada ülkedeki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Kazakistan’a karşı bir terör savaşı başlatıldığını belirten Tokayev, teröristlere karşı operasyonun en zor kısmının atlatıldığını ve ülkedeki durumun istikrara kavuştuğunu dile getirdi.

Tokayev, ülkedeki durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünden (KGAÖ) askeri yardım talebinde bulunduklarını anımsatarak “Kazakistan, yasal olarak KGAÖ ortaklarından barış gücünü gönderme talebinde bulundu. Bu karar verildiği sırada Almatı üzerindeki kontrolümüzü tamamen kaybetmek üzereydik. Almatı’yı kaybetmiş olsaydık, başkenti ve ardından tüm ülkeyi kaybederdik.” yorumunda bulundu.

KGAÖ barış gücünün misyonunu başarıyla tamamlandığını belirten Tokayev, “KGAÖ barış gücü, 2 gün sonra aşamalı şekilde Kazakistan’dan çıkmaya başlayacak, çekilme süreci en fazla 10 gün olacak.” ifadelerini kullandı.

KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyinin kararıyla Kazakistan’a 2 bin 300 asker ve 250 teçhizat konuşlandırılmıştı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz