Kendime, Nefsime (3)

0
Latest posts by Psk. Dr. Ziya Doğan (see all)

Sevgili ben, geçmiş geçmiştir, gelecek ise henüz gelmemiştir ve haliyle yok hükmündedir. Neden sürekli bitmiş ve henüz olmamış şeylere bağlı yaşıyor ve beni gaflet zindanına hapsediyorsun?

Geçmişin tuzağına düşüp geleceğini heba etme. Öyle ise işe dünü unutmakla işe başlayalım. Dünün de mutlaka güzel yanları var ama akla gelince nedense mutlu etmekten çok bazı hatırlar can yakıyor. Acıtan yaşanmışlıkların genleri çok daha ağır basıyor ve bugün de düne benziyor, anılar aklına düşünce. En güzeli dünü unutup koşar adım yarınlara uzanmak, yorulsan da bıkmadan geleceğin güzel geleceğine inanmak. Gelecekten başka şansın yok; en güzeli dünden ders alıp gerisini unutmak…

Sevgili ben, hayal kur! Ne olursa olsun hayal kurmaktan vazgeçme. Gerçekler can yakarken hayaller mutlu edebilir, aldanma. Gelecekle ilgili beklentin olduğu sürece hayal kırıklığına uğrarsın. Hayalin hedefin; hedefin de hayalin olsun. Hayal kur, derken evrenden gelecek, ben hayal edeceğim o hayalim gerçekleşecek diye bekleme değildir. Kurduğun hayalin bedelini ödeyerek işe başlamalısın.

Sevgili ben, içimdeki çocuğa kulak ver. Onu dinle, onunla konuş ve onunla yolculuğa çık. İçimdeki çocuğun büyümesine izin verme, hep çocuk kalsın. Çünkü her güzel şey gibi mutluluk da çocuklukta kalıyor ve her insan gibi ben de çocuk kalabildiğim kadar mutlu oluyorum. Kirlenmiş dünyada temiz kalplilerin mutlu olması ne mümkün diye umutsuzluğa kapılma. Unutma, çok zevk veren şey mutlu etmez.

Sevgili ben, lütfen, “hayır” demeyi öğren. Yoksa kırılmaktan, incinmekten kurtulamazsın. “Hayır” demek, “evet” demek kadar önemlidir. ‘Hayır’ önemli bir tavırdır. Reddetme anlamı taşıdığı için değerlidir. Kimlik, kişilik yani kim olduğumuzu vurguladığı için değerlidir. Sınırlarımız, tercihlerimizi, seçimlerimizi belirlediği ve farklılıklarımızı ortaya koyduğu için değerlidir. Çünkü ‘hayır’, sosyal hayatınızda kişisel sorumluluklarımızı yani yapabileceklerinizin sınırlarını belirler. Özetle “hayır”, bizi gereksiz yüklerden kurtarır.

Sevgili ben, hatırlasana uçaklarda yapılan anonsu. Hani ‘‘Oksijen maskenizi önce kendinize, sonra çocuğunuza takın’’ diye başlayan anonsu. Neden önce anne bbalar, sonra çocuklar? Zira hayrı kendine dokunmayanın bir başkasına hayrı olmaz. Öyleyse durma, kendin için bir şeyler yap… Başkalarını düşündüğün kadar kendini de düşünmeli ve en az başkalarının düşünceleri kadar kendine de önem vermelisin. Kendin için bir şeyler yapmalı ve en az herkes kadar değerli olduğunun artık farkına varmalısın. Herkesinki can da senin ki patlıcan mı? Senin varlığın da herkesinki kadar kıymetli ve değerli! En azından kalk bir kahve yap kendine. Unutma, sen de varsın bu dünyada ve sen olmazsa olmazsın bu dünyada.

Sevgili ben, bir önceki paragraftaki düşüncenin devamıyla diyorum ki kendini sev. Kendini sev ki başkalarını da sevebilesin. Evet, tüm hataların ve yanlışlarına rağmen koşulsuz kendini sev. Hata yapmadan yaşayan ve her haliyle dört dörtlük olan birisi var mı? Tabii ki yok! Herkes en az senin kadar hata yapıyor. Beşeriz şaşarız, kaçış yok! Kendini suçlamak için bahane arama! Sev kendi; hatalarınla,  sevabınla… Ama tabii ki gerekli dersleri çıkarmış olarak… Durma, yürü yarına. Ve sabahları bir öpücük at aynaya. İyi ki varsın bu dünyada, de gülümseyerek.

Sevgili ben, yaşatmak için yaşaman gerekir. Onun için kendine vakit ayırmalısın. Ne şekilde olacağı önemli değil, ufak şeylerle de olsa kendine vakit ayır. Kendine varlığını hatırlat, kendine varlığını hisset. Roma’yı sen yıkmadın, dünyayı kurtaracak olan da sen değilsin. Onun için sürekli kendini üzmeyi bırak, vazgeç bu davranışından. Ne üzüntülerin sana bir kazanım sağlayacak ne de sen daha çok üzüldün diye birileri sana kraliyet nişanı takacak. Hiç değilse kendine yeni çıkan bir kitap hediye et, saçlarının şeklini, rengini değiştir ya da yeni bir elbise satın al. Zira yenilikler insana her zaman tebessüm ettirir. Evde tıkılıp kalma, olmuyorsa hiç sokağa çık ve derin bir nefes al. 

(devam edecek…)

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz