Kendinizin aleyhine olsa bile ADALET

0

Müslümanların kutsal kitabı Kuran, geldiği zamandan beri kendisine inananlara öğütler vererek onları doğru yola çağırıyor.

Kuran’ın Müslümanlara verdiği öğütler Mekke toplumunda da aynıydı, Medine toplumunda da. Ve hatta bugün de aynı.

Aradan geçen zamanda değişen çok şeyler oldu. Yaşayış şekilleri, alışkanlıklar, yönetim şekilleri ve insanların hayatı algılama biçimleri.

Değişmeyen tek şey ise İnsan varlığı.

İnsan her dönemde aynı insan. Hırsları, istekleri, korkuları ve dünyaya tahakküm kurma hayalleri hiçbir zaman değişmedi.

Bugüne geldiğimizde Müslümanların İslam anlayışlarının bile değiştiğini görüyoruz. Kendilerine örnek aldıkları Hz. Peygamber’in hayatından çok uzak şekilde yaşıyorlar. Kendilerini kandırmak için biraz olsun ona benzeyelim diye cüppe, sarık takıp entari giyiyorlar ama Hz. Peygamber’i örnek almak onun kıyafetlerini giymek değil, onun yaptığı uygulamaları örnek almak olmalıydı.

Yaşadığı hayatın sadeliği, doğru sözlülüğü, samimiyeti, hukuk anlayışı ve adalete verdiği önem…

Bu özellikler neden Müslümanları hiç ilgilendirmiyor.

Sebebi şu: İnsan hep aynı insan ve Müslümanlar da İslam’ı ve Hz. Peygamber’i işlerine geldiği gibi örnek alıyorlar.

Ayet gelmiş ve Allah inananları uyarmıştı.

‘Sonra işte şimdi sizler birbirinizi öldürüyorsunuz; içinizden bir kesimi yurtlarından sürüyor, onlara karşı kötülük ve düşmanlıkta birbirinize arka çıkıyorsunuz. Esirler olarak size geldiklerinde de fidye verip kendilerini kurtarıyorsunuz. Hâlbuki onları sürgün etmek size haram kılınmıştı. Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz?’ (Bakara, 85)

Bu ayetin İsrailoğularına geldiğini övüne övüne söyleyen Müslümanlar sanki bu ayetlerden hiç öğüt almamış gibiler.

Allah bu ayette İsrailoğulları nazarında bütün inananlara seslenmişti.

İsrailoğullarının yaptığı gibi yapmayın uyarısında bulunmuştu.

Ama acıdır ki, Müslümanlar bu ayeti anlamak ve hayatlarına taşımak yerine İsrailoğullarına karşı övünç vesilesi olarak gördüler.

Bu övünme öyle büyüdü öyle büyüdü ki, ayetin hükmünün sadece onlara geldiğine inanmaya başladılar.

Aradan geçen zaman bize gösterdi ki, Müslümanlar da aynı duruma düştüler ve onlar da kitabın bir bölümüne inanıp, bir bölümüne inanmayan insanlar oldular.

Aksi takdirde Müslümanların durumunu nasıl açıklayabilelim ki…

Allah Nisa suresinde açık şekilde beyan etmiş ve öğüt vermiş:

‘Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun. (Onlar) ister zengin olsun, ister fakir olsun; çünkü Allah onlara daha yakındır. Öyleyse adaletten dönüp heva (tutkuları)nıza uymayın’. (Nisa, 135)

İsterseniz tekrar edelim:

Kendiniz, kendi nefsiniz, arzularınız, heva ve hevesleriniz; anne-babanız ve yakın çevrenizin ALEYHİNE bile olsa, yani onların kötülüğüne bile olsa, ADALETİ ayakta tutun. Adaleti kurun, tesis edin değil, Adaleti ayakta tutun.

Çünkü adalet düştüğünde tekrar ayağa kalkması çok zordur.

Adalet düştüğünde güven kalkar ve toplum dejenere olur. Bu yüzden Allah adaleti kaldırın demiyor, düşürmeyin kabilinden ‘ayakta tutun’ diyor.

Heyhat, bugün Müslümanlar adaleti eğip bükerek kendi istedikleri şekle sokma derdindeler.

Heyhat, bugün Müslümanlar kendi aleyhlerine olacak diye adaletsiz içindeler.

Heyhat, bugün Müslümanlar kendilerinin, ailelerinin ve çevrelerinin aleyhine olacak diye adaleti ayakta tutmadıkları gibi Hukuk’u da zedelemiş haldeler.

Heyhat.

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikÖzür Dilemenin Erdemi ve İçtenliği
Sonraki İçerikİran halkı cumhurbaşkanını seçmek için sandık başında..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz