Kiev’de büyük bir patlama!..

0

Rusya’nın başlattığı savaş 9. gününe girerken Ukrayna’nın başkenti Kiev’de büyük bir patlama sesi duyuldu.

Yetkililer, patlamayla ilgili henüz bir bilgi vermedi. Ses, Rusya’nın saldırısı sırasınca şehir merkezindeki Bağımsızlık Meydanı’nda duyulan en büyük patlama seslerinden biri oldu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı tepkilerin yanı sıra Avrupa Birliği (AB), ABD ve İngiltere’nin Moskova’ya yönelik sert mali yaptırımlarıyla karşılandı.

BM rakamlarına göre, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’da 227 sivil öldü ve 525 kişi yaralandı. Ancak Ukraynalı yetkililer ölü sayısının 2 binden fazla olduğunu belirtiyor. BM Mülteci Ajansı da 1 milyondan fazla insanın Ukrayna’dan komşu ülkelere kaçtığını açıkladı.

Ruslar, Ukrayna'da Zaporijya Nükleer Santrali yakınındaki kasabaya girdi

Rus tanklarının, Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali’nin yakınındaki bir kasabaya girdiği belirtildi. İçişleri Bakanlığı kaynakları, Rusların kasabayı ele geçirdiği bilgisini doğruladı. Yetkili, daha fazla bilgi vermedi.

Ukrayna’nın Enerhodar kentindeki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük 10 nükleer santralinden biri olarak biliniyor.

Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde Ukrayna, Rus güçleriyle şiddetli bir savaşın ardından ülkenin kuzeyindeki Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolü kaybetmişti.

Ülkedeki 4 tesiste 15 faal nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’da 227 sivil öldü ve 525 kişi yaralandı. Ancak Ukraynalı yetkililer ölü sayısını 2 binin üzerinde olduğunu belirtiyor. BM 1 milyondan fazla kişinin de Ukrayna’dan komşu ülkelere geçtiğini açıkladı.

ABD yönetimi ülkede bulunan Ukraynalılara 18 ay 'Geçici Koruma Statüsü' verecek

ABD yönetimi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle 1 Mart tarihi itibarıyla ABD’de bulunan Ukrayna vatandaşlarına 18 aylık “Geçici Koruma Statüsü” verileceğini açıkladı.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik önceden planlı ve gerekçesiz saldırıları devam eden bir savaşa, anlamsız şiddete ve Ukraynalıların başka ülkelerde mülteci olmasına yol açtı.” ifadesini kullandı.

Mayorkas, ABD’nin bu dönemde Ukraynalıları korumaya devam edeceğini belirterek ABD’nin 1 Mart itibarıyla ülkedeki Ukrayna vatandaşlarına 18 aylığına geçici koruma hakkı vereceğini duyurdu.

“Geçici Koruma Statüsü”nün devam eden silahlı çatışma, çevre felaketi ya da olağanüstü durumlar halinde ilgili ülkelerin vatandaşlarına verildiğini belirten Mayorkas, Ukrayna’nın hem silahlı çatışma hem de olağanüstü koşullarla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Söz konusu statüye alınan kişiler, ülkelerine sınır dışı edilemiyor ve çalışma iznine başvurabiliyor.

Amerikan basınına konuşan ABD Göç ve Gümrük İdaresi (ICE) yetkilileri, “Ukrayna’daki insani kriz nedeniyle ICE, Ukrayna’ya sınır dışı edilen kişiler için yaptığı uçuşları askıya almıştır.” ifadesini kullandı.

CBS kanalına konuşan ve isminin açıklanması istemeyen iki ABD’li yetkili ise ABD’nin Ukrayna’nın yanı sıra Rusya, Belarus, Gürcistan, Macaristan, Moldova, Polonya, Romanya ve Slovakya’ya da sınır dışı işlemlerini durdurduğunu kaydetti. ABD’nin sınır dışı işlemlerine ne kadar süreliğine askıya aldığına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

ABD: Ukrayna ile anlık istihbarat paylaşıyoruz

Amerikan NBC televizyonuna konuşan Adam Smith’in, ABD’nin Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna ordusu ile anlık istihbarat paylaşmadığını, bunun ABD’yi savaşın bir parçası haline getirmiş olacağına ilişkin açıklaması üzerine yönetimden yanıt geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, konuyla ilişkin bir soru üzerine “Anlık olarak istihbarat paylaşıyoruz.” yanıtını verdi. Aynı konu Pentagon’da da gündeme geldi.

Bir grup gazeteciye açıklamada bulunan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, “Ukrayna’ya bilgi ve istihbarat sağlamaya devam ediyoruz. Bunun devam etmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca Kongre üyelerinin bu bilgi paylaşımını engellediği haberleri de doğru değil.” ifadesini kullandı.

Yetkili, Ukrayna hava sahasında ABD uçakları ve Karadeniz’de gemilerinin bulunmadığını ve dolayısıyla istihbarat toplama yeteneklerinin de eskisi kadar güçlü olmadığını ileri sürdü.

Ukraynalıların sahada daha fazla bilgiye sahip olduğunu aktaran yetkili, “Ukraynalılara istihbarat ve bilgi sağlamaya devam ederken onlara yardımcı olabileceğine inandığımız şeyleri paylaşıyoruz.” dedi. Yetkili, daha fazla detay veremeyeceğinin altını çizdi.

Smith, NBC televizyonunda, Ukrayna ile istihbarat paylaşımı hakkında, “Bu bazı eşikleri aşar ve savaşın bir parçası olduğumuz anlamına gelir.” diyerek ABD’nin bu tür bir faaliyet icra etmediğini iddia etmişti.

Rusya'da barış isteyenler tekrar sokakta

Rusya’da, Ukrayna ile savaşın durdurulması ve barışın sağlanması için protesto eylemleri devam ediyor. Başta başkent Moskova ve St. Petersburg olmak üzere çeşitli kentlerde Rusya-Ukrayna savaşına karşı izinsiz protesto eylemlerine yüzlerce kişi katıldı.

Polisin sıkı önlem aldığı Moskova merkezindeki Manejnaya meydanında toplanan kalabalık, savaş karşıtı pankartlar açtı ve slogan attı.

Rus hükümetinden Ukrayna’daki savaşı durdurması ve barışı sağlaması talebinde bulunan eylemciler, St. Petersburg’daki Nevskiy Caddesi’nde de toplandı. Çoğu genç yaşta olan eylemcilere, polis müdahalede bulundu.

Moskova ve St. Petersburg’un yanı sıra Rusya’nın 20 kentinde düzenlenen izinsiz protesto eylemlerinde, yaklaşık 350 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Ülke genelinde 24 Şubat’tan bu yana düzenlenen savaş karşıtı eylemlerde, 8 bin 100’den fazla kişinin gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, ortak ve müttefikleriyle koordinasyon içinde Ukrayna’ya yönelik zalim işgaline rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e desteğini sürdüren Rus elitlere ve aile üyelerine yaptırım uygulamaya devam ediyor.” ifadesine yer verildi.

Yaptırım getirilen kişilerin ABD finans sisteminden koparılacağı, ABD’deki mal varlıklarının dondurulacağı ve gayrimenkullerini kullanmalarının yasaklanacağına işaret edilen açıklamada, ABD Hazine Bakanlığının bu kişilerin yargılanması ve mal varlıklarına el konulması için ABD Adalet Bakanlığıyla istihbarat paylaşımı yapacağı belirtildi.

Açıklamada, Rusya’nın en zengin kişilerinden olan ve Putin’in yakın arkadaşı olan Özbek asıllı iş insanı Alişer Usmanov’un yaptırım listesine alındığına işaret edilen açıklamada, Usmanov’un dünyanın en büyükleri arasında yer alan yatına son dönemde Almanya tarafından el konulduğu anımsatıldı. Kremlin Sözcüsü Peskov’un Putin’in propagandasının en büyük aracı olduğu ve listeye alındığı aktarıldı.

“ABD 19 oligark ve 47 aile üyesine vize yasağı uygulayacak.” ifadesine yer verilen açıklamada, Rusya destekli Wagner Grubu’nun yöneticisi olduğu iddia edilen ve “Kremlin’in aşçısı” olarak da bilinen Yevgeniy Prigozhin’in 3 şirketi, eşi, kızı ve oğlunun da yaptırım listesine alınması dikkati çekti.

Yaptırım listesine alınan diğer oligarklar arasında ise Rus iş adamı ve eski Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanı Nikolay Tokarev, Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh’in Başkanı Sergey Çemezov, Eski Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Rus iş insanları Boris Rotenberg ve Arkadiy Rotenberg ve aile üyeleri yer alıyor.

Rusya'nın saldırısından kaçarak Slovakya'ya gelenlerin sayısı 79 bini aştı

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Slovakya’ya 79 bini aşkın kişinin giriş yaptığı bildirildi. Polis merkezinin açıklamasında, Ukrayna’dan ülkeye son 24 saatte 7 bin 411 kişinin geldiği belirtildi.

Açıklamada, 24 Şubat-3 Mart’ta Ukrayna’dan Slovakya’ya 79 bin 59 kişinin giriş yaptığı kaydedildi. Slovakya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Kiev Büyükelçiliğinin Lviv’e taşındığını bildirildi.

Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik füze saldırılarında "ayrım gözetmediğini" söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya fırlattığı füzelerde ayrım gözetmediğini ve bu nedenle sivil halkın metro istasyonlarına sığındığını belirtti.

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği kabine toplantısı öncesi gazetecilere, Rusya-Ukrayna savaşı hakkında açıklamalarda bulundu. ABD’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Putin’e yakın kişilere ağır ekonomik yaptırımlar getirdiğine işaret eden Biden, “Onların teknolojiye ve ulusal finans sistemine erişimini kesiyoruz. Bunun sonuçları daha şimdiden görülmeye başladı.” ifadesini kullandı.

Biden, Putin’e yaptırımları en yüksek seviyeden uygularken, bunun ABD ve diğer ülkeler üzerindeki etkilerini azaltmaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Birliğin Durumu konuşmamda, ABD Adalet Bakanlığının Rus oligarkların peşine düşeceğini söyledim. Bu kişiler, ceplerini Rus halkının parasıyla doldururken, Ukrayna’da insanlar metro istasyonlarına sığınıyor çünkü Rusya’nın ayrım gözetmeden attığı füzelerden saklanıyorlar.”

ABD’nin bugün bazı Rus oligarklara ve aile üyelerine yaptırım getirdiğini anımsatan Biden, “Ukrayna halkını doğrudan yardımlarımız ile desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz