Kılıçdaroğlu: Bu memlekette ‘açlık yok’ diyenler gelip görsünler; sarayda açlık yok

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Van’da düzenlediği Belediye Başkanları Çalıştayı’nda konuştu. SADAT yöneticisi Ersan Ergür’ün “Biz bu vatanı Türkiye düşmanlarıyla iş birliği yapanlara sandıkta teslim etmeyiz” ifadesine sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Senin boyunu posunu görmek isterim ben. Arkanda birileri var, ona güveniyorsan; asla ve asla ona güvenmeyeceksin. Güveneceğin birisi varsa onu da açık ve net söyleyeyim bu ülkede kuvayi milliyeciler vardır. Bu ülke sahipsiz bir ülke değildir. Sizler öyle kalkıp tehditle şantajla ‘yok efendim sandıktan çıksa da biz sizi iktidar yapmayız’. Ne derlerse desinler. SADAT’ın önüne gittiğimde korkudan içeriye kaçtılar. Bizim adımız Cumhuriyet Halk Partisi. Biz savaş meydanlarında kurulan bir partiyiz, avukat bürolarında kurulan bir parti değiliz. Bizi tanımıyorlar. Sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van’da elektrikleri kesik olan Atalay ailesini ziyaret etti. “Ev sahibinin, medyaya yaptığı açıklama üzerine geldim, kendisi ailenin durumunu görmek üzere beni evine davet etmişti.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Geldim, eşini ve çocuklarını gördüm. Kendisi şu anda bir inşaatta çalıştığını, Van’ın biraz dışında inşaatta çalıştığını, gelemediğini ifade etti. Ailenin durumu malum, bu mahallede yaşayanların büyük sıkıntıları var. Muhtar arkadaşımızla da görüştük, o da yardımcı olacak buradaki sorunları kısmen giderebilirse çok mutlu olacağım. İl başkanımız da gerekli çalışmayı yapacak, bildirecek.

Tablo, iç açıcı bir tablo değil, gönül ister ki her evde huzur olsun, anne sağlık durumu iyi olmayan bir anne, çocuklara iyi bakamıyor sağlık durumu nedeniyle, gıda sorunu var, elektrik sorunu var, bunların aşılması lazım. 21. Yüzyılın Türkiye’sinde böyle bir tabloyu hiç kimse kabul edemez, etmemeliyiz.

Bu memlekette ‘açlık yok’ diyenler gelip görsünler. Sarayda açlık yok, ben bunu gayet iyi biliyorum zaten, sarayda herkesin bir eli yağda bir eli balda. Gel kardeşim sen Türkiye’nin gerçeğiyle karşılaşmak istiyorsan önce gel, bu insanlarla otur bakayım, bu evlere bir gir bakayım, bu insanlarla bir konuş bakayım, çocukları bir kucağına al bakayım, bu çocukların derdi ne bir dinle bakayım. Oturuyorsun, hayattan kopmuşsun, gerçeklikten kopmuşsun.

Söylediklerimiz onun için ağır geliyor ve içine sindiremiyor, her türlü hakareti yapıyor, ne yaparsa yapsın Türkiye’nin gerçeği bu. Bu gerçeği bütün dünyanın bilmesini isterim. Van’da yaşanan bu dram sadece Van’a özgü değil, gidin aynı durum İstanbul’da da var, Hakkari, Bitlis’te, Mardin’de, İzmir’de de var, her yerde var bu tür dramlar. Dolayısıyla sosyal devletin güçlü olarak ortaya çıkması lazım ve bu dramları sonlandırması lazım. İnşallah bunların tamamı çözülecek, hepsini halledeceğiz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz