Kılıçdaroğlu: Ekonomide kurtuluş savaşı verecek noktaya bu memleketi kim getirdi?

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ” Ekonomide kurtuluş savaşı verecek noktaya bu memleketi kim getirdi?” sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“19 yıldır sen yönetiyordun. Ekonomide bir kurtuluş savaşı vermek istiyorsan 5 madde sayacağım, bunları yerine getir, her türlü desteği vereceğiz: Hemen ekonomik sosyal konseyi topla. İşçiyi, çiftçi, emekliyi, sanayici, esnafı topla. Bu kurumların başkanlarını dinle.

Hemen bir genelge çıkararak devlette israfa son ver. ‘Kim israf yaparsa ben onun hesabını soracağım’ diyeceksin. Bana diyor ki helal nedir haram nedir. İsraf haramdır. Genelge çıkarıp ‘benim 13 uçağım var, bunun 5’ini 6’sını satıyorum’ diyeceksin.

Gerçekten ekonomide bir kurtuluş savaşı vereceksen, ‘Dövizle verdiğin garantilerin tamamını Türk Lirası’na çeviriyorum’ diyeceksin. Biri itiraz ederse hiç korkma, bu kardeşin senin yanında olacaktır. Ve diyeceksin ki ‘ben TC Devletinin milli parasına güven duyulmasına istiyorum’. Öyle bir girdabın içine soktun ki memleketi. Doğmamış çocuğu dahi borçlandırdın. 20-30 yıl üstelik Avroyla ödeyeceğim diyorsun. Ödeme dolarsa ABD’deki enflasyonu da yansıtıyorlar. Tam bir sömürü düzeni.

Adaletsizliklerden kaçınacaksın. Devletin dini adalettir. Adaleti sağlamak sadece mahkeme kararlarını uygulamak değil, milletin vergilerinin nereye gittiğini de açıklayacaksın.

Rüşvetçileri, yolsuzluk yapanları devlet yönetiminden süratle uzaklaştıracaksın. Ayda 10 bin dolar rüşvet veren siyasetçi kim, çağıracaksın. İçişleri Bakanını çağıracaksın, ona diyeceksin ki ‘Sen bizi rezil ettin’. Kim olduğunu soracaksın.

BAE’nin veliaht prensi geldi, havaalanında karşılandı, turkuaz halılar sergilendi. Düne kadar bu adamlara şerefsiz diyordunuz, ne oldu? 15 Temmuz’u finanse edenleri kırmızı halıyla davet etti.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz