Kılıçdaroğlu: İki tür belediyecelik var: Biri halkçı belediyecilik, diğeri Saray belediyeciliği

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muhittin Böcek’in proje tanıtım toplantısına katıldı. Hiç kimse unutmasın, biz bir demokrasi mücadelesi veriyoruz.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Olay parti, kişi olayı değildir. Olay milli Kurtuluş Savaşı kurduğumuz Cumhuriyetin demokrasi ile taçlandırılma mücadelesidir. Halkın iradesinin ne kadar önemli olduğunu bütün dünyaya anlatmak istiyoruz. Saray’dan alınan talimatla ülkenin yönettilemeyceğini söylüyoruz.

Vatandaştan bedavaya aldıkları ürünleri para ile sattılar. Bundan daha ayıp bir şey olabilir mi? Şimdi soruyorum bu para nereye gitti? İki tür belediyecelik var; biri halkçı belediyecilik, diğeri Saray belediyeciliği. Başkanlara söylerim, saydam belediyecilik. Harcadığınız her kuruşun hesabını vereceksiniz. Bütün belde halkını kucaklayacaksınız. Sadece yoksulların olduğu yere pozitif ayrımcılık yapacaksınız.”

CHP Meclis Grup toplantısında gündeme taşıdığı ve Aysun Demir’in yer aldığı “çöp toplayan kadın” fotoğrafıyla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Geçen salı günü bir fotoraf gösterdim. Bir kadın çöp kutusunun içinde bir şeyler arıyor. Bu gazetelerde yer aldı. Benim içimi acıttı. Böyle bir tablo 21. yüzyıl Türkiyesi’nde içimi acıttı. Bir kadın çöp kutusunda ne arıyor dedim?

Bu kadını varlıklı bir kadındır v.s dediler. Kim dedi bunları? Havuz medyası söylüyor. Kadının yüzü görünmüyor. Bu tablo 21. yüzyıl Türkiyesi’nin bir gerçeğidir. O taplantıdan bir kaç gün önce sokak ekonomisi çalıştayı yaptık. 6 milyon kişi sokaktan geçiniyor. Çöp toplayanlar, kağıt toplayanlar. 6 milyon kişi, siyasetin görmediği, unutulan kişilerdir.

Siz birgüne bir gün iktidar sahiplerinden birisinin ‘çöpten kağıt toplayan insanlar nasıl geçiniyor’ diye sorduğunu duydunuz mu? ‘Asgari ücretle geçinenler nasıl yaşıyor’ diye sorduklarını duydunuz mu? Ben 21. yüzyıl Türkiyesi’ne yakışmayan tabloyu gösterdim. Tahammül edemiyorlar. O tablo Türkiye gerçeğidir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz