Kılıçdaroğlu: Seçim Kanunu’nun değişmesi lazım

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa Ticaret ve Sanayı Odası’nda düzenlenen toplantıda konuştu. “Demokrasiyi sağlayacağız, ikinci adımımız ekonomi.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Beton ekonomisi mi üretim ekonomisi mi? Bu tercihte bulunmalıyız. Tercihimiz üretmekten yana. Sadece fabrika değil, tarlada çiftçi, sanatçı sanat eserini. Lokanta, otel hizmet üretecek. Sanayide neyi üreteceğiz. Sayın Başbakan’ı dikkatle dinledim. Televizyon üretimi olduğunu söyledi, güzel. Ama çip üretmiyorsanız başkalarının ekranlarını kullanmak zorunda kalırsınız. 21. yüzyılda katma değerli üretim yaptığınız zaman Türkiye’nin yıldızı parlar. Nasıl üreteceğiz? Üniversite bilgi üretecek. Neden diyoruz, YÖK kaldırılsın? Sadece 2013 yılında Güney Kore’nin Samsung markasının ürettiği patent sayısı cumhuriyet tarihinde Türkiye’nin ürettiği patent sayısının 15 katı.

Türkiye Güney Kore’den önce otomobil üreten ülkedir. Güney Kore şaha kalktı, biz kaplumbağa gibi ilerliyoruz. Türkiye’nin büyük bir sıçrama yapması lazım. Bunu yapmadığınız zaman dünyada söz sahibi olamazsınız. Dijital çağı yakalamalıyız, yoksa gerilere düşmüş oluruz. Bunu teşvik sistemi, akılla, mantıkla yakalayacağız. Formülümüz var. Vergi ve sigorta primini ödeyen herkese ödediği sigorta primi kadar 1 yıl sıfır faizli kredi vereceğiz. Bankalara faizi dönemin hükümeti ödeyecek. Para ve kaynak var. Bütün mesele akılcı politika üretmekte. Teknoloji liseleri kuracağız. İş garantili eğitim olacak. Ara eleman sıkıntısı mı çekiyordunuz, buyrun. O bölgenin ihtiyacına göre müfredat ve alanlar belirlenecek. Ara eleman sorunu çözülecek.

Biz demokratik parlamenter sistemi inşa etmek zorundayız. Bunu söyleyince, ‘Siz eski sisteme mi dönmek istiyorsunuz?’ eleştirisi geliyor. Hayır. Eski sistemi en çok eleştiren biziz. Eski sisteme dönmek istemiyoruz. Demokratik parlamenter sistemi güçlendirmek ve dünyada demokrasisi gelişmiş bir ülke haline gelmek istiyoruz. Güçler ayrılığının, demokrasinin 4 temel ayağı vardır. Yasama, yürütme, yargı ve medya. Dördü bağımsızdır ama birbirini denetler. Demokrasilerde denetlenmeyen hiçbir makam yoktur, her makam denetlenir. Peki demokratik parlamenter sistemde olması gereken unsurlar nedir? Yüzde 10 seçim barajı olmaz. Bu darbe hukukunun sonucudur, 12 Eylül darbesinden sonra getirilmiştir. Yüzde 34 alıyor, parlamentoda yüzde 60 temsil ediliyorsunuz. Demek ki Seçim Kanunu’nun değişmesi lazım.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz