Kılıçdaroğlu Uludere’de.. Olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim

0
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eşi Selvi Kılıçdaroğlu, 28 Aralık 2011’de Uludere’de hayatını kaybeden 34 kişinin yakınlarını ziyaret etmek için Şırnak’a geldi. “Gençlerin umudu Kılıçdaroğlu” ve “Hak, hukuk, adalet” sloganları ile karşılanan Kılıçdaroğlu, hayatını kaybeden 34 kişinin ailelerini ziyaret etti.

“28 Aralık 2011 tarihinde burada çok acı bir olay gerçekleşti. 34 evladımızı kaybettik. Bunların 18’i, 18 yaşından küçüktü.” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “28 Aralık 2011 tarihinde, burada çok acı bir olay gerçekleşti. 34 evladımızı kaybettik. Bunların 18’i, 18 yaşından küçüktü. Acı halen dinmiş değil. Eğer ülkeye adalet gelecekse bu acının dindirilmesi lazım. Olayın aydınlatılması lazım.

Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim. Adalet olmalı, olay aydınlatılmalı. Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir. Ölenler geri gelmeyecek, ben bunun farkındayım. Hepimiz de biliyoruz zaten. Ama bir şekliyle annelerin acılarının dindirilmesi lazım. Anneler evlat acısı ile hâlâ ve hâlâ yaşıyorlar ve adalet istiyorlar, bizden. Biz bu adaleti sağlayacağız. Adaleti sağlamak bizim görevimizdir. Eğer adaleti sağlarsanız o zaman toplumda kucaklaşmayı, toplumda huzuru, barışı sağlamış olursunuz. Aksi halde annelerin yüreğindeki ateş sönmüyor ve sönmeyecek.”

Ziyaretten fotoğraflarla birlikte yaptığı sosyal medya paylaşımında Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Acılarımızla yüzleşerek iyileşebiliriz. Yaralarımızı ancak bu sayede sarabiliriz. Artık geçmişte yaşamak istemiyorsak, önümüze bakmak istiyorsak, bu ülkedeki tüm açık yaraları kapatmamız şarttır. Söz verdim aydınlatacağım ve helalleşmek için bir daha geleceğim.”

Selvi Kılıçdaroğlu, “Adaletin yerine gelmediğini düşünüyorlar, sabırla onu bekliyorlar.” dedi.

Kılıçdaroğlu da aileler ile birlikte yaptığı açıklamada “Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim. Adalet olmalı, olay aydınlatılmalı. Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir. Anneler evlat acısı ile hâlâ ama hâlâ yaşıyorlar ve adalet istiyorlar bizden. Biz bu adaleti sağlayacağız.” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu daha sonra Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde şehit olan korucu Kerem Mehmetoğlu’nun ailesine taziye ziyaretinde bulundu ve başsağlığı dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu, 2022 KPSS’nin iptal edilmesi ile ilgili şunları söyledi: “Devlette çok büyük bir çürümenin olduğunu biliyorum. Ben boşuna Millî Eğitim Bakanlığı’nın kapısına gitmedim. Boşuna oraya dayanmadım. Boşuna oraya gidip de hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak için buranın da mutlaka bir şekliyle adalet dağıtması gerektiğini söyledim.

Sözlüde hakları yenilenler vardı, sınavlarda hakları yenilenleri de gördük. Çürüyen bir yapı var ve bu çürüyen yapıyı düzeltmek zorundayız. Burada adaleti nasıl sağlıyorsak; hakkı yenen, KPSS sınavına girip hakkı yenen bütün evlatlarımızın da hakkı, hukukunu savunmak zorundayız.

Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Bakın, ben buradan, Roboski’den söz veriyorum, bütün millete söz veriyorum. KPSS sınavına girip hakkı elinden alınan o gencecik, pırıl pırıl evlatlarımızın, sınavın iyi geçtiği veya kötü geçtiğini düşünen evlatlarımızın da hakkını ve hukukunu korumak zorundayız.

Biz Türkiye’de adalet içinde yaşamak zorundayız. Adalet bu ülkeye gelirse huzur gelir. Milli Eğitim Bakanlığı, saraydan tutun en aşağıya kadar çürüyen bir devlet yapısı var. Liyakat yok, ahlak yok. Her şey bir anlamda bitmiş vaziyette. Ama hepsini düzelteceğiz. Söz verdim, bir daha söz veriyorum. Adalet bu ülkeye ya gelecek, ya gelecek.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz