Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Erdoğan’a tepki..

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gelin hanıma Rize’de gayet güzel bir ders verdiler. Gerekeni yaptılar. Bu daha bir. Daha neler olacak neler… Bunlar iyi günler.” şeklindeki açıklamasına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, cevap verdi.

Twitter üzerinden cevap veren Akşener, şunu ifade etti: “İşte biz, tam olarak da bu nedenle, İYİleştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyoruz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i hedef alan sözlerine tepki gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Erdoğan binlerce trolünden umudunu kaybetmiş olacak ki, kendi de trol gibi konuşmaya başlamış. Mafya ağzı ile ‘bunlar daha iyi günler’ demiş. Geç bunları kardeşim geç. Er meydanına gel, milletten korkulmaz. Sandığı getir sandığı! Hemen Seçim.”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de “Muhalefet partisi genel başkanı 81 vilayete gider, senin görevin güvenliğini sağlamaktır, tehdit etmek değil! Aklını başına al. Hiçbir şeye saygın, sevgin yok bari oturduğun makama saygın olsun.” dedi.

Erdoğan, şunları söylemişti: “Gelin hanım beni Netanyahu’nun yanına koyuyor, onun ardından memleketim Rize’ye gidiyor. Gelin hanıma gayet güzel bir ders veriliyor. Ve nerede, nasıl adım atılacağını çok iyi bilmek lazım. Burası Rize, sen Rize’ye kalkıp da Rize’nin uşağına bu şekilde hakaret edip onu Netanyahu gibi bebek katillerinin yanına koymaya kalkarsan yapılacak budur. Yine dua et ki gelin hanıma çok ileri gitmeden bir ders verdiler. Bu da Rizelinin edebini, adabını gösterir. İkizdere yetmedi, Çayeli’ne gitti. Orada da gereğini yaptılar. Trabzon’da da hiç meydana çıkamadan uçağa binip Ankara’ya döndün. Bu daha bir. Daha neler olacak. Bunlar daha iyi günler. Bu ülkede ahde vefa vardır. Ahde vefa olmazsa bu millet affetmez.”

“Bizi öldürtecek misin?”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Engin Altay’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Enteresan günler yaşıyoruz. Süreç, bugün bir parça farklı boyuta evirilmekle birlikte belli ki filmin ortalarındayız. Hani bir mahkeme olur, mahkemede sanık olur. Sanık ve sanık avukatı da kendisine bir ceza kesileceğini anlayınca hakimden iyi hal indirimi ister. Hakimin gözünün içine bakıp işlenen kusurla ilgili verilecek cezadan iyi hal indirimi sterler. Bugün Erdoğan, iyi hal indirimine sığınmış suçlu psikolojisiyle gördüğümü ifade etmek isterim.

Bir soru soruyoruz. İçişleri Bakanı’nın ortaya attığı iddia üzerine bir soru soruyoruz. Suç örgütü ele başı liderinin ortaya attığı iddialar, yargının işi. Beyefendi iddiaların üzerine atlayacak kadar olaylardan habersiz. 10 bin dolar ödenek alan siyasetçi kimdir? Dün TBMM Genel Kurulu’nda seslendim. AK Parti milletvekillerine özel olarak seslendim. ‘Temizlemek size düşer’ dedim. Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı’nın iddiasından bahsediyorum.

DEVLET MAFYA İLİŞKİSİ VAR

Olması gereken İçişleri Bakanı’nın istifa edip, Yüce Divan’a sevk edilmesiydi. Bu olmadı. 10 gündür susan Erdoğan, bugün lütfetti. ‘Türkiye’de bugün ilk ne lazım’ diye sormuş olsanız, kocaman içi su dolu kova lazım. Birisiyle patlayan lağımdan ortaya çıkan pisliği temizlemek lazım diğeriyle de mutfaktaki yangını söndürmek lazım. Herkesin istediği gibi at oynattığı Türkiye’de bir atasözünün doğruluğu ortaya çıkmıştır. Hükümdar yol vermeden kervan basılmaz. Türkiye’de ne olup bitmişse tek adamın haberi var. Benim iddiam şu: İçişleri Bakanı’nın ifadeleri. İçişleri Bakanı, iddiaların bir kısmını geçiştiriyor, ‘öyle değil’ diyor. 10 bin dolar ödenek alan bir siyasetçinin olduğunu bilen bir İçişleri Bakanı, görevini kötüye kullanmaktan da yargılanabilmelidir. Bir devlet mafya ilişkisi var. Mafyayla kim düşüp kalktı? Siz. Birlikte miting yaptınız mı? Yaptınız. Bu şahıs barış akademisyenleri için ‘kanlarında yıkanacağız’ dediğinde alkışladınız mı? Alkışladınız. Bir ilişki var. Hesabını vermek zorundasınız.

Bugün ağzına geleni söyledi. Erdoğan, taciz tecavüzcü arıyorsan, bunları koruyanı arıyorsan, önce kendine bakacaksın sonra Gebze, Mersin Toroslar, İzmir Kemalpaşa İlçe Başkanlıklarına gideceksin. Biz taciz ve tecavüzcüleri aklıyormuşum. Düzce AK Parti Merkez İlçe vakasıyla ilgili yayın yasağını ben koymadım Erdoğan, sen koydun. CHP’de bir uyuşturucu yok ama Erdoğan bir uyuşturucu ilişkisi arıyorsa, AK Parti Genel Merkezi’ne gidecek. Pudra şekeri çeken çocuğa ‘nereden buldun’ diyecek. Erdoğan, terör örgütü ile ilişki arıyorsa, AK Parti kurmaylarına bakacak, TRT Genel Müdürlüğü’ne bakacak. Erdoğan, mafya ile ilişki arıyorsa kabinesine bakacak.

Dedi ki ‘tüm bu iddiaların bir iftira olduğunu mahkemeler ortaya çıkaracak’ dedi. Yargıya açık, seçik talimattır. Bunun üzerini ‘örtün’ demektir. Yargıya güvenmiyoruz. O yüzden komisyon kurun diyoruz. 4348 cumhuriyet savcısının işi şimdi daha zor. Bu emirden sonra kim çıkacak? Nasıl çıkacak? Bütün bunlar olurken, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in Rize’de yaşananlarla ilgili Erdoğan’ın ettiği laflar, 84 milyon tarafından bir dakika durulup düşünülmesi gereken haldir. Bu legal siyasete tehdittir. Bu siyasete sıkı yönetim ilanı kararıdır. Bu siyasi parti genel başkanlarına çok güçlü olmadığınız yerlere gitmeyin, sizi indirtirim mesajıdır. Ne yapacaksın Erdoğan, bizi öldürtecek misin? Böyle bir şey olabilir mi? Senin için de Kemal Kılıçdaroğlu için de Meral Akşener için de Rize ile İzmir, Edirne ile Hakkari, Sinop ile Mersin birdir. Köyünüze kasabanıza gelirse ‘taşlayın’ demek suretiyle ne yapmaya çalışıyorsun. Siyasetçi seni eleştirir, bazen de sert eleştirir. ‘Benim memleketimde beni eleştiren gezemez, taşlanır, kurşunlanır’ dedin bugün. Ben Meral Akşener’in korkacağına ihmal vermem. Kılıçdaroğlu linç girişimine maruz kaldı, önüne kurşun sıkıldı. Kılıçdaroğlu, bir adım geri bastı mı, geri basar mı sanıyorsun? Ne Kılıçdaroğlu ne Akşener kimse geri basmaz. Senin bu tehditlerine de kimse pabuç bırakmaz. Muhalefeti Anadolu yollarından geri çeviremezsin. Muhalefeti susturarak o posta oturamazsın. Beyefendi, ‘yargıyı vesayetten kurtardık’ diyor. Yargı vesayet altında.

ERDOĞAN MESAJI ALDI

Süleyman Soylu, ‘özel televizyon kanalında yaptığı konuşmadan sonra mesajı kim alacak’ dedim. Sedat Peker mi alacak, Erdoğan mı alacak? Erdoğan 10 gün sonra sessizliğini bozdu. İçişleri Bakanı’nın yanında ol. İktidarı tahkim etmek için mafyadan medet umma arzusu yoğunlaşıyor. Belli oldu ki Erdoğan’ın açıklamasından, Türkiye mafyadan her ay 10 bin dolar alan siyasetçinin ismini öğrenemeyecek.

Erken seçim çağrılarımızla ilgili bize dışarıdan sufle geliyormuş. Erdoğan, bize dışarıdan sufle gelmiyor. Sana geliyorsa bilmiyorum. Kutlu Adalı cinayetine ilişkin gelen soruya Engin Altay, “En güçlü ortaklık suç ortaklığıdır. Bir ilişki olduğu çok açık. Yürütme hiçbir işlem yapamaz. Çünkü birlikte yaptıkları başka işler var. Suç ortaklığı kolay bozulmaz. Ama Türkiye için bu utançtır” yanıtı verdi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın PTT Yönetim Kurulu üyeliğine atanarak çift maaş almasına ilişkin soruya Engin Altay, “Bunların tıyneti, zihniyeti bu. Bu topraklarda dört büyük istila yaşandı, bu beşincidir. Haçlılar, Moğollar, Timur, Yunan… Bunlar yağma yaptı, can aldı. Şimdi de AK Parti yağma yapıyor, talan yapıyor” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz