Kılıçdaroğlu: YSK’ya güvenmediğimi Mısır’daki sağır sultan duydu

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katledilişinin 30. yıl dönümünde Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu için düzenlenen anma törenine katıldı. Mumcu Ailesi ile birlikte Faili Meçhuller Anıtı’na çelenk koyan CHP lideri, suikastin gerçekleştiği alanda bulunan anıta da karanfil bıraktı.

Daha sonra partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Uğur Mumcu kalemini satmayan yürekli bir gazeteciydi. Kuvayi Milliyeciydi. Elbetteki kalemini satmayanlara baskılar olacaktır. Onlara yönelik olarak cinayetler de işlenebilecekti. Uğur Mumcu da onlardan birisiydi, hayatına kast ettiler. Her yıl Uğur Mumcu’yu binlerce kişi anıyor ve hatırlıyorsa, onun bıraktığı kalıcı iz, gazetecilerin tümüne örnek olsun istiyoruz. Kalemini satmayan gazeteci istiyoruz.

İsveç’te iğrenç bir olay oldu. Bir soytarıyı getirdiler ve ona bir provokasyon eylemi yaptırdılar. Kutsal kitabımızı elçilik önünde yaktı. Amacının ne olduğu o kadar aşikar ki resmi görmek için özel bir zekaya sahip olmak gerekmiyor. Üzülerek ifade edeyim, İsveç yönetimi devlet zekasından yoksun seyretti durdu. Bu oyunun oynanmasına açıkça izin verdiler. O pislik o kadar alçalmış bir adam ki iğrenme duygusundan başka bir şey hissetmiyoruz. Her inanca saygılıyız, inançlara saygı göstermek insan olmanın da bir gereğidir.

Yüksek Seçim Kurulu’yla ilgili söylediğim bir şey tartışılıyor. YSK’ya güvenmediğimi Mısır’daki sağır sultan duydu. YSK’nın hangi olaylarda nasıl karar vereceğini hepimiz biliyoruz. Sanki biz başvuracağız YSK gelecek hukuka uygun karar verecek. İradesini saraya ipotek eden adama hakim mi denir, hakim denmez. Hala bunu öğrenemediniz mi, hala bunu bilmiyor musunuz?

İstanbul seçimlerini ele alalım. Aynı zarfın içinden 4 tane oy pusulası koyuyor. Bu beyler oturuyorlar karar veriyorlar. Talimat gelmiş nasıl İstanbul seçimlerini iptal ederiz diye. 3’ü geçerli, 1’i geçersiz. Nereden biliyorsunuz? ‘E saray söyledi…’ Bazıları bu kararı aldılar. Ben de bu kararı alanlara ‘bunlar YSK’daki çetelerdir’ dedim. Neden dedim? Yasadışı bir işlemi yapmak için bir araya gelen kişilere çete denir, bu kadar basit. YSK değişti diyorlar. Evet değişti. Eskiden 3-4 vicdanını dinleyen kişiler vardı. Onları da şimdi büyük ölçüde temizlediler. 

Eğer YSK’ya güvenseydik özel olarak sandık güvenliği için çalışmazdık. Biz her sandığın güvenliğini almak zorundayız, neden? Güvenmiyoruz onlara; yargıya ve YSK’ya güvenmiyoruz. Bu kadar açık ve net söylüyorum. Bozulma yargıyla değil bürokrasiyle başladı.

Siz hiç ayakkabı yalayıcılığına soyunan milletvekili gördünüz mü? Bu milletvekili Ordu’da nasıl geziyor ben merak ediyorum. Eline alsın Erdoğan’ın ayakkabısını yalayarak gitsin, herkes de seyretsin.

Ahlak bozulursa Türkiye bu noktaya geliyor. O milletvekili Orduluların milletvekili değildir. AK Parti’nin genel merkezinin önüne onun bir heykelini yapsınlar, altına “Erdoğan’ın ayakkabılarını eliyle yalamaktan söz eden ve onur duyan milletvekili” diye yazsınlar. Bir insan aklını kiraya verirse sonuç bu noktaya gelir. 

AK Parti iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan bütün esnafları üçüncü sınıf vatandaş olarak gördü. Hiç kimse unutmasın bütün esnafların sorununu çözeceğiz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz