Kılıçdaroğlu’ndan Gezi tepkisi..

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı davasında verilen hapis cezası kararlarına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından Kılıçdaroğlu, şunları yazdı: “Gezi direnişi; dayanışmaya, barışa, kardeşliğe ve demokrasiye adanmış bir millet hareketiydi. Ülkemize karabasan gibi çöken bu zorba ve hukuk tanımaz iktidar, maalesef hukuku ayaklar altına almaya devam ediyor… Az kaldı; bu zulme son vereceğiz ve adaleti yeniden tesis edeceğiz!”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK sonrası konuştu. “Ev fiyatları uçmuş, araba fiyatları uçmuş. Bu ülkede yuva kuracak gençler için bir ev de bir araba da almak hayal olmuş.” diyen Öztrak, şunları söyledi: “Ama saray ve şürekâsı milleti o kadar unutmuşlar ki atama Ulaştırma Bakanı çıkıyor; ülkemizdeki beyin göçüne bakıp, ‘mühendis ihraç eden ülke haline geldik’ diye övünebiliyor. Hükümet, hükümet değil sanki her şeyi yutan bir kara delik. Ama aydınlık da karanlıktan doğar. Karanlığa çakılan bir kibrit, karanlığı parçalamaya yeter.

Genel Başkanımız bunu neden yaptı. Elektriği kesilen ailelerimizin sesini duyurmak, ülkedeki derin yoksulluğun herkes tarafından görülmesi için yaptı. Genel Başkanımız, elektriği kesilen aileleri ziyaret ediyor. Hükümetin karartamaya çalıştığı derin yoksulluk, Genel Başkanımızın bu girişimiyle, ortaya çıkıyor. Adalet Yürüyüşünde atılan her bir adım ülkemizde adalete duyulan susuzluğu nasıl gösterdiyse kesilen elektrik de artık ampulün patladığını cümle âleme ilan ediyor. Ama utancı gidenin kalbi de ölürmüş.

Bunlar milletin derdine derman olmaya çalışacaklarına, algıyı yönetmeye çalışıyorlar. Atama Enerji Bakanı ülkeyi aydınlatmaya çalışacağına, on parmağında on kara, saray imalatı yoksulluğa dikkat çeken, ‘bunu çözün’ diyen Genel Başkanımıza sürmeye çalışıyor. Sen bu işleri bırak beyefendi. Bir insan hakkı olan enerjiye erişim hakkını sağlamanın millete elektriğini kesmeden, enerjiyi ucuza vermenin yolunu bulabiliyorsan onu bul. Ama atama bakanlar işi gücü bıraktı, hepsi trollüğe soyundu. Hepsi trol ağzıyla konuşmaya başladı. Tabi; ‘ön teker nereye arka teker de oraya’ demişler.

Pahalılıkla baş edemeyen hükümet, şimdi 500 liralık banknot basacakmış. Bugün en büyük banknotumuz 200 lira. 200 liralık bu banknot, 2009 Ocak ayında tedavüle girdi. O gün 200 liraya aldığımız mal ve hizmeti, bugün almak istesek, cebimizde 1049 lira olmak zorunda. Yani iki 500’lük banknot yetmiyor. Saray mamulü hayat pahalılığı bu halde. Son sekiz ayda, ekonomisi iflas etmiş Arjantin’in Pezosu, dolar karşısında yüzde 14 değer kaybetti. Ukrayna’yı işgal ettiği için, dünyanın yaptırım uyguladığı Rusya’nın rublesi, dolara karşı yüzde 9 değer yitirdi.

Aynı dönemde Türk lirası dolar karşısında; yüzde 44 değer kaybetti. Yani ülkesini kötü yönetip, parasını pul etmede şampiyonluk bizdeki hükümette. Ama ekonomiden mesul olan atama Nebati Bakan, ‘Karamsarlar yolumuzdan çekilin, Biz ecdadımız gibi gemileri karadan yürütürüz’ diye hamaset yapıyor. Bunlar iş yapmıyor, sadece algı yönetiyor. Türk lirası eylül başından bu yana, sadece dolara karşı değil, Suudi Arabistan riyaline karşı da yüzde 44 değer kaybetti.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz