Kırkpınar başpehlivanına 1 milyon lira ödül verilecek!..

0

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet’in 100. yılında düzenlenecek 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olacak güreşçiye 1 milyon lira ödül verileceğini açıkladı. 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 7-9 Temmuz 2023 tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenecek.

Gürkan, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonunca Balıkesir’de düzenlenen “Türkiye Yağlı Güreş Çalıştayı”na katıldı. Recep Gürkan, burada yaptığı konuşmada, federasyonun yağlı güreşe önemli desteklerde bulunacağına inandığını ve bu yöndeki çalışmalara destek vereceklerini belirtti.

Zembili eline alan herkesin yağlı güreşlere katılmaması gerektiğini ifade eden Gürkan, bunun maliyetleri arttırıp dereceye giren pehlivanlara verilen ödülleri de etkilediğini ifade etti.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni düzenleyen belediye başkanı olarak başpehlivana 50 ya da 100 bin lira ödül vermeyi onuruna yediremediğini ve bunun giderlerden kaynaklandığını anlatan Gürkan, “Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin başpehlivanına Edirne Belediyesi olarak 1 milyon lira ödül vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Çalıştaya, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, yağlı güreş düzenleyen belediyelerin başkanları, başpehlivanlar, hakemler ve cazgırlar katıldı.

2024 yılında Kırkpınar başpehlivanlık güreşlerinde puanlama kaldırılacak

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, “2024 yılı Kırkpınar’ımızın başpehlivanlık güreşlerinin puansız olacağını, puanlama esasının olmayacağının müjdesini vermiştim. Burada bir kez daha belirtmek isterim.” dedi.

Türkiş, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 1. Türkiye Yağlı Güreş Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, 11-12 yaş çocuklarının yağlı güreşte olmaması yönünde bazı taleplerin geldiğini söyledi.

Kırkpınar başpehlivanlık güreşlerinde de değişiklikler olacağını vurgulayan Türkiş, şöyle konuştu: “Gelecek sene yapacağımız yeni programlar sonrasında 2024 yılı Kırkpınar’ımızın başpehlivanlık güreşlerinin puansız olacağını, puanlama esasının olmayacağının müjdesini vermiştim. Burada bir kez daha belirtmek isterim. Kırkpınar’ın, gerçek er meydanının ruhuna uygun bir yapıyı inşallah 2024 yılında hepimiz göreceğiz. Belki size ilk etapta farklı gelebilir ama detaylarını anlattığımızda güreşçilerimizin hiç zorlanmayacağını göreceksiniz.”

Türkiş, üç nokta ve yüzde 60 hakimiyet kuralının da değiştirileceğini sözlerine ekledi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz da Balıkesir’in yağlı güreş denildiğinde akla gelen ilk şehirlerden biri olduğunu dile getirdi.

Amaçlarının seyircisi bol, kaliteli güreşler düzenlemek olduğunu ifade eden Yılmaz, çalıştayı güreşlerin daha uygun şartlarda yapılmasını sağlamak için gerçekleştirdiklerini belirtti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz