Kızamık, eboladan, verem ya da gripten daha bulaşıcı..

0

UNICEF, tüm dünyada kızamık vakalarının alarm verici şekilde arttığı uyarısında bulundu. Açıklamaya göre toplam artışta on ülkenin yüzde 74’lük payı var ve vaka sayısındaki artış daha önce kızamığı ortadan kaldırdığı ilan edilen başka kimi ülkelerde de görülüyor.

Küresel ölçekte 2017 yılına kıyasla 2018’de 98 ülke daha fazla kızamık vakası bildiriminde bulundu. Bu da önlenmesi son derece kolay ancak ölümcül bir hastalığa karşı elde edilen başarının geriye gitmesi anlamına geliyor.

2017’den 2018’e kızamık vakalarında en fazla artış görülen ülkeler Ukrayna, Filipinler ve Brezilya. Tek başına Ukrayna’da 2018 yılında 35 bin 120 kızamık vakası görüldü. Hükümetin belirttiğine göre 2019 yılının ilk iki ayında enfekte olan başka kişilerin sayısı da 24 bin 42. Filipinler’de bu yıl şimdiye kadar 12 bin 736 kızamık vakası gerçekleşti, 203 kişi bu nedenle öldü. 2018 yılının tamamında ise vaka sayısı 15 bin 599 idi.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta H. Fore, şunları söyledi: “Bu durum herkes için bir uyarıdır. Son derece bulaşıcı bir hastalığa karşı elimizde güvenli, etkili ve ucuz bir aşı var ve bu aşı son yirmi yıl içinde her yıl neredeyse bir milyon ölümü önlemiştir. Bu kızamık vakaları bir günde ortaya çıkmamıştır. Bugün görülen ciddi salgınların temeli nasıl 2018 yılına dayanıyorsa, bugün harekete geçilmemesi halinde yarın çocukları çok ciddi olumsuzluklar bekliyor olacaktır.

Bütün bu vakaların hemen hemen tamamı önlenebilir niteliktedir; ne var ki hiçbir mazeretin bulunamayacağı yerlerde bile çocuklar hastalığa yakalanmaktadır. Kızamık bir hastalık olabilir; ancak çoğu kez gerçek enfeksiyon yanlış bilgi, güvensizlik ve vurdumduymazlıktır. Her çocuğun güvenli biçimde aşı olması için bu konuda her ebeveyne doğru bilgiler vermek üzere daha fazla çalışmamız gerekiyor.”

Aşılanma çocuklar için yaşam kurtarıcı bir araç

Kızamık, Eboladan da, verem ya da gripten de daha bulaşıcı bir hastalık. Virüs, enfeksiyonlu bir kişi bir odayı terk ettikten sonra iki saat içinde bir başka kişiye geçebiliyor. Kızamık virüsü hava yoluyla bulaşıyor ve solunum yollarında enfeksiyona yol açıyor. Böylece beslenme yetersizliği olan ya da aşı için çok küçük yaşta olan çocuklar açısından ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Enfeksiyondan sonra kızamık için özel bir tedavi yok, dolayısıyla aşılanma çocuklar için yaşam kurtarıcı bir araç.

Bu salgınlar karşısında UNICEF ve ortakları, tüm dünyadaki milyonlarca çocuğa hemen ulaşılması için hükümetleri destekliyor. Ukrayna’da UNICEF, rutin aşılamaların hızlandırılmasına ve bu konudaki tereddütlerin giderilmesine yönelik çabalara tüm ülkede sürekli destek verdi. 2017 yılından bu yana 30 kişinin yaşamına mal olan son salgının durdurulmasına yönelik ek çabalar da buna dâhil.

Sağlık Bakanlığı Şubat ayında UNICEF’in de desteğiyle bir aşı kampanyası başlattı. Kampanya okulları, klinikleri ve Ukrayna’nın batısında, salgından en fazla etkilenen Lviv bölgesini kapsadı. Söz konusu bölgede aşılamaya karşı olumsuz tutum ve daha önceki aşı yetersizliği nedeniyle aşı oranları düşük kaldı.

Filipinler’de hükümet UNICEF ve ortaklarının desteğiyle 9 milyon çocuğa çocuk felci ve kızamık aşısı yapmak üzere ülkenin 17 bölgesinde kampanya başlatacak. Kampanyayı yürütenler sosyal medyayı kullanarak kaygılı ebeveynleri ve sağlık çalışanlarını teşvik etmeyi planlıyor.

Brezilya’da hükümet 2018 yılı Ağustos-Eylül döneminde beş yaşından küçük 11 milyondan fazla çocuğa yönelik çocuk felci ve kızamık mücadelesi yürüttü. UNICEF, halkı aşı olmaya özendirerek Venezuelalıların kaldıkları göçmen barınma merkezlerinde sağlık gözlemcilerine eğitim verdi. UNICEF bin 927 belediyeyi kapsayan “Belediye Damgası” programında kızamık aşısına da yer verdi.

Yıllardır süren çatışmaların salgına yol açtığı Yemen’de, yerel merciler UNICEF, WHO ve GAVI’nin desteğiyle Şubat ayında 11,5 milyonu aşkın sayıda çocuk aşılandı.

Madagaskar’da 3 Eylül’den 21 Şubat’a kadar olan dönemde 76 bin 871 kişi kızamığa yakalandı ve çoğu çocuk olmak üzere 928 kişi öldü. Ocak ayında hükümet UNICEF dâhil ortakların desteğiyle ülkedeki 114 idari birimin tamamını hedef alan bir kampanya başlatıldı. 25 idari birimde 2 milyon çocuğa aşı yapıldı. Şubat ayında aşılanan çocuk sayısı 1,4 milyon olup Mart ayında bunları 3,9 milyon çocuk daha izleyecek.

Kimi örneklerde yetersiz sağlık altyapısı, iç çatışmalar, halkın farkındalık düzeyinin düşüklüğü, vurdumduymazlık ve aşıya karşı tereddüt gibi nedenler, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde bu salgınlara yol açtı. Örneğin ABD’de kızamık vakaları 2017’den 2018’e altı kat artarak 791 vakaya ulaştı. Daha yakınlarda ise New York ve Washington eyaletlerinde salgı görüldü.

Kızamık mücadelesi için UNICEF, hükümetlere, sağlık çalışanlarına ve ebeveynlere hastalığın önlenmesi için çağrıda bulunuyor. Bu amaçla,

Aşıların güvenli ve etkili olduğu, çocuğun yaşamını kurtarabileceği kavranmalı

Salgınlar sırasında altı aylıktan beş yaşına kadar olan tüm çocuklara aşı yapılmalı

Kaliteli hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanları gerektiği gibi eğitilip donatılmalı

Yaşam kurtarıcı tüm aşıların yapılabilmesi için bağışıklama programları güçlendirilmeli.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz