”Kızımızı verdik gitti”

0

Kızınızı alacağız, kızımızı verdik, kızımızı vereceğiz, kızımızı evlendireceğiz, baban karar verecek, seni vereceğiz, kocanı biz seçeceğiz, verdik seni… Kadınlar alınıp verilebilecek bir eşya mı?

Gündelik hayatımızda farkında bile olmadan kullandığımız bazı cinsiyetçi ifadeler var. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için bu ifadelerin dilimizden arındırılması ve yeni bir dilin inşası son derece önemli.

”Sözünün eri” ifadesi bunlardan biri. Sözünde durmak sadece erkeklere özgü bir şey midir ya da neden kadın sözü denildiğine hiç şahit olmayız. ”Bilim adamı” dediğimizde sanki bilimi sadece erkekler yapıyor gibi durmuyor mu? ”Kadın kısmı ya da kız başına” diyerek başlayan bir cümle kadınları yetersiz ve korunmaya muhtaç bir düzeye indirgemiyor mu?

”Kızımızı aldık ya da verdik” derken evlilik sadece kadınların alınıp verildiği bir anlaşma gibi durmuyor mu? ”Yuvayı dişi kuş yapar” da diyoruz. Erkeğin bu evlilikte hiçbir emeği yok mu?

”İnsanoğlu” dediğimizde kadınları yok saymış olmuyor muyuz? ”Erkeklik öldü mü” diyerek de sadece erkeği ya da erkek olmayı yüceltmiyor muyuz? Adamın dibi, kalıbının adamı, karı kılıklı, at gibi kadın, kadın başına, karı gibi ağlamak… Bu kullanımların hepsi hem kadını hem de erkeği toplumda bir kalıba sokuyor ve zor duruma düşürüyor.

Aynı zamanda tüm bu ifade ve kalıp yargılar cinsiyet eşitsizliğini sürdürüyor. Cinsiyet eşitliği için de ”yeni ve eril hakimiyetten uzak” bir dile ihtiyaç kaçınılmaz oluyor.

Mücadele edilmesi gereken bu alan öncelikle erkeği asla dışlamıyor. Erkeği de mücadelenin ve çözümün bir parçası olarak görüyor ve birlikte hareket etmeyi istiyor. Bununla birlikte kadınların daha çok bir arada olmasını, konuşmasını, bir şeyler paylaşmasını yeni bir dilin inşasında faydalı görüyor. Eğitim ve bu konu hakkında bilinç yükseltmek en etkili çözümlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni bir dil ile yeni bir cinsiyet düzeni kurmak mümkün. O yüzden tüm herkesin kadın erkek demeden dilimize yerleşmiş ve sürekli yeniden inşa edilen bu ifadeleri arındırması gerekiyor. Kullandığımız kelimelere daha çok dikkat ederek ve çevremizde bu konuda farkındalık yaratarak biz de çözümün bir parçası olabiliriz.


Kaynakça:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/50042

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/464335

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz