Kokular hayatınızda sandığınızdan daha önemli!

0
Rabia Güner

En güçlü duyularımızdan biri kokudur. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için kokuların hayatınızda sandığınızdan daha önemli olduğuna dair bazı bilgileri derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Hafızamız, duygularımız ve ruh halimiz üzerinde oldukça etkili olan kokular sandığımızdan daha önemlidir. Peki, bunun kanıtları nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Anı

Ücretsiz Sıvı İçeren İki şeffaf Cam şişe Stok Fotoğraflar

Kokular geçmiş anılarımızı canlandıran ve duygusal anılarımızla yakından ilişkili olan bir faktördür. Örneğin bir koku sizin beyninizde anıları ve duyguları oldukça güçlü bir şekilde uyandırır. Bunu yapan sahip olduğumuz koku hafızasıdır.

Çocukken okuldan döndüğünüzde fırından yeni çıkmış sıcacık kurabiyelerin kokusunu bir gün tekrar duyduğunuzda eskilere gitmenizin nedeni budur. En çok çocukluk ve gençlik dönemlerini hatırlamamızın sebebi ise o zamanlarda koku duyumuzun çok iyi çalışıyor olmasıdır.

Unutulmaz

Ücretsiz Mantar Kapaklı şişe Seçici Odak Fotoğrafı Stok Fotoğraflar

En unutulmaz duyumuz koku alma duyumuzdur bu yüzden de bize birçok anıyı hatırlatır. Çünkü yapılan araştırmalara göre gördüğünüz bir şeyi 1 sene sonra hatırlama oranınız yarı yarıya düşer. Fakat koku duyusunda bu oran %65 civarındadır.

Eğer bir şeyin kokusunu biliyorsanız onu daha sonradan hatırlama oranınız; gördüğünüz, duyduğunuz ya da dokunduğunuz bir şeyi hatırlama oranınızdan çok daha yüksektir.

Farklılık

Ücretsiz Tabakta Peynir Stok Fotoğraflar

Her insanın kokusu birbirinden tamamen farklıdır ve bu yönüyle de oldukça özeldir. Kendi kokunuz adeta parmak izleriniz gibi sizi diğer insanlardan ayırır. Evcil hayvanınızın sizin kokunuzu ayırt ederek hemen tanımasının sebebi budur. Çünkü onların güçlü koku alma duyuları vardır.

Kokunuz yediğiniz yiyeceklerden tutun da stres anlarınızda bile değişebilir. Bir insanla her gün aynı yemekleri yeseniz ya da aynı şeylere üzülseniz bile bu konu her zaman size has kalacaktır. Çünkü hiçbir insan aynı değildir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz