Köpek Haberleri

0
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

——————————————————–

Seçimmetre: İktidarın değişmesine 108 gün kaldı

——————————————————–

Türkiye’de artık yerleşik bir kural var: “Yapanın yanına kar kalıyor”

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki cezaların caydırıcılığı son derece az ve yetersiz.

Yasa “Bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldüren kişi altı aydan dört yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” diyor. İşkence, acımasız ve zalimce muamelenin cezası da altı aydan üç yıla kadar hapis. 

Bu cezaların yatarı yok. Ya hükmün geriye ertelenmesi ya da para cezasına çevrilmesi uygulanıyor.

Hayvan katillerinin cezaevine girmesi için “Nesli tükenmekte olan Akdeniz foku, Kelaynak ya da Anadolu Parsı bulup toplu kıyıma girişmesi” gerekiyor. Çünkü yeni yasal düzenlemeye göre sadece “Bir hayvan neslini yok eden kişi beş yıldan on yıla kadar hapis cezasıyla” cezalandırılıyor. Alt sınırı beş yıl olan cezanın bir miktar yatarı var. 

Konya’da görevli oldukları barınakta bir köpeği eziyet ederek öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan Murat Bacak ve Sefa Çakmak adlarındaki 2 sanık, 1 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yasada “Suçun hayvanlara bakmak veya onları korumakla görevlendirilen kişiler tarafından işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılır.” diyor. 

Tüm bunlara rağmen, sonuç: Mahkeme cezayı “iyi hal” indirimiyle 1 yıl 3’er aya indirerek, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Aslında cezalar çok daha şiddetli ve caydırıcı olacak şekilde uygulanmalı. Örneğin şu haberin içindeki videoda görüldüğü gibi cezalar uygulanmalı; 

https://www.aykiri.com.tr/hayvana-eziyet-ediyordu-sonu-kotu-bitti/30964/

Allahtan Konya Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti. Savcılıktan yapılan açıklamada;

“Yürütülen soruşturma sonucunda 08.12.2022 tarihli iddianame ile her 2 şüpheli hakkında, ‘Bir ev hayvanını veya evcil hayvanını kasten öldürme’ suçundan Konya Asliye Ceza Mahkemesine kamu davası açılmıştır. Konya 14. Asliye Ceza Mahkemesince 20.01.2023 tarihinde sanıklar M.B ve S.Ç hakkında karar verilmiş olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca her 2 sanık hakkında alt sınırdan daha fazla uzaklaşılması (daha fazla ceza verilmesi) gerektiği ve haklarında verilen hükmün açıklamasının geri bırakılmaması gerektiği gerekçeleri ile karar aleyhine itiraz yoluna başvurulmuştur. İtirazın değerlendirilmesi süreci devam etmektedir.” denildi.

https://www.haberturk.com/son-dakika-konya-daki-kopek-katillerine-verilen-cezaya-savciliktan-itiraz-3558732

Öte yandan Pitbull gibi “tehlikeli ırklar” kapsamındaki köpeklerin sahipleri de oldukça umursamaz ve cesaretli.

Görev mahalline gitmek üzere sivil kıyafetle Yenikapı, Katip Kazım Mahallesi, Langa Hisarı mevkisinde yürüyen polis memuru K.A ile pitbull cinsi iki köpeği gezdiren P.G, C.K. ve B.A.P. arasında tartışma çıkmış.

Tartışmada esnasında, pitbull cinsi köpeklerle kendisine saldıran gruba, polis memuru kendisini korumak amacıyla ateş etmiş. Vurulan bir kişi, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede öldü.

Ölen kişiye acımam, layığını bulmuş derim, ama anne-babasına, yakınlarına acırım. 

Neticede polis memuru K.A. “Kasten öldürme” suçundan tutuklanmış, şüpheli B.A.P. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Halbuki tam tersi olmalıydı. Polis memuru serbest bırakılıp, Pitbull ile saldıran kişiler tutuklanmalıydı.

Adalet bu değil. Adalet sistemi Türkiye’de yanlış işliyor.

https://www.haberturk.com/fatih-te-pitbull-lu-saldiriya-ugrayan-polis-ates-etti-1-olu-3545182

Önceki İçerikBahçeli’yi kızdıran soru!..
Sonraki İçerikHacivat Karagöz’ü, Karagöz Hacivat’ı şaşırtıyor…
1962, Etimesgut doğumlu. Tokat’ın Zile İlçesi’nden Atatürkçü, milliyetçi, zooteknist, SP seveni, Alevî dostu, evcil hayvanların fahri avukatı, feminist ve motosikletçi bir köylü çocuğudur. 1984 yılında Ankara Ziraat F., Zootekni B.’nü bitirdi. 1997'de Birleşik Krallık, U. of Aberdeen’de yüksek lisans, 2007'de Ankara Ü., Fen Bil. Enst. (Zootekni B.)’nde doktora çalışmasını tamamladı. Mesleği ziraat dışında, Çerkez Kültürü ve Alevilik gibi sosyal alanlarda da amatörce akademik çalışmalar yapmaktadır. Kitap okumak ve motosiklet kullanmak özel ilgi alanlarıdır. “Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez” görüşünü savunan, hararetli bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusudur.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz