Köpek: Türkiye’de Köpek Dövüşleri ve Dövüştürücüleri

0
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

Necip Fazıl Kısakürek “Bazı kişiler vardır ki, onlara ‘alçak’ denir, demeyiniz. Çünkü alçaklık yine de bir seviyeyi gösterir. Böyle kişilere ancak ‘çukur’ denir” demiştir.

Bazı insanlar alçak gönüllüdür, bazıları ise alçak olmaya gönüllüdür.” üstadın başka bir bilinen sözüdür. 

İşte köpek dövüştürenler tam da bu tanımlara uyan kişilerdir. 

Köpek dövüşü, yasa dışı olmasına ve Hayvanları Koruma Kanunu tarafından yasak olmasına rağmen Türkiye’de oldukça yaygındır. Esas olarak iki tür köpek dövüşçüsü vardır: Amatörler ve profesyoneller. 

Amatörler: Tamamına yakını gençlerden meydana gelir. Erkekliklerini göstermek için köpeklerini spontane kavga ettirirler. Bir amatör köpek dövüşçüsünün köpeği kaybederse, genellikle yenilgiyi kabul eder ve köpeğini öldürmez. Yenilginin kazara olmasını ve köpeğinin gelecek sefer kazanmasını ümit eder. 

Profesyoneller: En tehlikeli gruptur. Profesyonellerin çoğunun köpek yetiştirme çiftliği vardır ve birden fazla köpek yetiştirirler. Bu insanlar için köpek dövüşünün amacı, dövüşü kazanan köpeğin yavrularını daha pahalıya satmaktır. Öte yandan, kazanan köpeğin sahibi, insanları kandırır ve şampiyon köpeğin yavruları olduğunu söyleyerek, herhangi bir köpeğin yavrularını satarlar. 

Köpek dövüşleri soğuk mevsimlerde düzenlenir. Köpek dövüşü sezonu Eylül ayı civarında başlar ve Nisan ayı sonlarında sona erer. Tatil olması nedeniyle genellikle 23 Nisan Bayramı’na denk getirilir.

Her ilde önce il şampiyonu belirlenir. Türkiye Şampiyonası Nisan ayı sonlarında Aksaray ilinde düzenlenir. Trakya’da profesyonel köpek dövüşü etkinlikleri genellikle düzenlenmez. Belki bazı amatörler köpeklerini dövüştürür. Genel olarak köpek dövüşleri, Orta Anadolu’ya odaklanmıştır. 

Afyon, Aksaray, Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Nevşehir, Sivas, Yozgat illeri bazı önemli köpek dövüşü merkezleridir. 

Köpek dövüşü etkinlikleri sakin bir yerde yapılır. Seyirciler para için köpeklere bahis oynamazlar, sadece oyunu izlerler. Köpek sahipleri, köpeklerini ya şöhret ya da para için dövüş alanına getirir.

Bazen köpek sahibi dövüş için araba veya ev için bile bahse girer. İstanbul’da bir grup insan kapalı alanlardaki çukurlarda Pitt Bull dövüşü düzenler ama sayıları azdır. 

Türkiye’deki köpek dövüşçüleri, ABD’deki köpek dövüşçülerine benzemez. ABD’deki köpek dövüşçüleri genellikle adi suçlara bulamış sabıkalı insanlardır. Türkiye’de böyle değildir. Örneğin İstanbul’da dövüş amacıyla köpek yetiştiren çok ünlü bir iş insanın soyadı, Türkiye’de hemen herkesçe bilinebilecek bir aileye mensuptur.

Türkiye’deki köpek dövüşçüleri genellikle düşük eğitimli ve düşük gelirli insanlardır. Köpek dövüşlerinde kullanılan en yaygın ırk Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeği veya onun diğer köpekler ile melezleridir. 

Normalde Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeği bir dövüş köpeği değildir. Ancak cesur ve gözü pek karakteri, onları köpek dövüşü olaylarına sokar. Bu durum nedeniyle bazı yabancı ülkeler Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeğini “yasaklı ırklar kategorisi”ne almıştır. Türkiye’de en çok kullanılan dövüş köpeği Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeği ırkının melezleridir.

Fazla söze hacet yok. Yazımızı yine üstat Necip Fazıl ile bitirelim:

Bazı kişiler vardır ki, onlara ‘alçak’ denir, demeyiniz. Çünkü alçaklık yine de bir seviyeyi gösterir. Böyle kişilere ancak ‘çukur’ denir

Bazı insanlar alçak gönüllüdür, bazıları ise alçak olmaya gönüllüdür.”

Önceki İçerikBabacan: Enflasyonun bir numaralı sebebi döviz kontrolünün kaçmasıdır
Sonraki İçerik20 Mayıs Cuma Hutbesi
1962 doğumlu. Tokat’ın Zile İlçesi’nden bir köylü çocuğudur. 1984 yılında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü’nü bitirdi. 1997 yılında Birleşik Krallık, University of Aberdeen’de yüksek lisans, 2007 yılında Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü (zootekni bölümü)’nde doktora çalışmasını tamamladı. Mesleği ziraat dışında, Çerkezler ve Aleviler gibi diğer bazı sosyal alanlarda da amatörce akademik çalışmalar yapmaktadır. Kitap okumak ve motosiklet kullanmak özel ilgi alanlarıdır. “Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez” zihniyetli, hararetli bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusudur.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz