Koronadan sonra kanseri de yendiler

0
Rabia Güner
Latest posts by Rabia Güner (see all)

Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs aşısını geliştirmişti. Bu aşı sayesinde milyonlarca insanın hayatı kurtuldu. Yine aynı isimler tarafından geliştirilen kanser aşısının sonuçlarının da başarılı olduğu belirtildi. Çalışma pankreas kanseri üzerineydi. mRNA teknolojisine sahip olan bu aşının, bağışıklık sistemini tümör hücrelerine saldırması için tetikleyebildiğiyle beraber hastalığı bir şekilde uzaklaştırdığı vurgulandı. Çalışma on altı hasta üzerinden gerçekleşti. Hastaların yarısı kanseri tamamen yendi.

Aşı geçtiğimiz günlerde düzenlenen Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin Chicago’daki yıllık konferansında sunuldu.

Aşı pankreas kanseri hastaları için her hastaya özel olmak üzere hazırlandı. Prof. Dr. Türeci ve Prof. Dr. Şahin aşı ile ilgili New York’taki doktorlar ile bir araya geldi. Çalışma türünün ilk örneği olarak verdiği başarılı sonuç neticesinde tedavisi zor olan diğer kanserler için de yeni bir kapı araladı.

New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nin baş araştırmacısı Dr. Vinod Balachandran konuya ilişkin olarak “Diğer bazı immünoterapilerin aksine, bu mRNA aşılarının pankreas kanseri hastalarında bağışıklık tepkilerini uyarma kabiliyetine sahip olduğu görülüyor” dedi.

Dr. Balachandran, “Bağışıklık tepkiniz varsa daha iyi bir sonuca sahip olabileceğinizi düşündüren erken sonuçlardan çok heyecanlıyız” diyerek sözlerini sürdürdü.

Hastaların yarısı tamamen kanseri yendi

Çalışmada pankreas hastalarının yaklaşık yüzde 20’sinin ameliyat için uygun olduğu aktarıldı. Araştırmacılar, söz konusu hastaların tümörlerini analiz etti ve T hücrelerini keşfetti. Bu hücreler, çok sayıda bağışıklık hücrelerine sahipti. Vücudu enfeksiyondan koruyordu ve kanserle savaşmaya yardımcı oluyordu.

On altı hasta üzerinde yapılan çalışma 18 ay sürdü. 18 ayın sonunda sekiz hastanın tümü kanseri yendi. Araştırmacılar hala diğer sekiz hastanın tedaviye neden yanıt vermediği üzerine çalışıyor.

Konuya ilişkin Prof. Dr. Türeci ”Kanser aşılamasında uzun süredir devam eden araştırmamızdan yararlanarak bu zorluğun üstesinden gelmeye kararlıyız ve bu tür tedavi edilmesi zor tümörlerin tedavisinde yeni bir çığır açmaya çalışıyoruz” dedi.

İngiltere Pankreas Kanseri Araştırma Başkanı Dr. Chris MacDonald ise ‘en ölümcül ve yaygın kansere karşı hayati yeni bir silah’ olabileceğini vurguladı. MacDonald “Bu kadar uzun süredir yeterince tedavi verilmeyen bir kanserde bu ilerlemeyi görmek gerçekten heyecan verici” diye belirtti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz