Koronavirüs bağlantılı açlık her ay 10 bin çocuğun ölümüne neden oluyor..

0

Birleşmiş Milletler (BM), koronavirüs bağlantılı açlığın, salgının ilk yılı boyunca ayda 10 binden fazla çocuğun ölümüne yol açtığını açıkladı.

Covid-19 nedeniyle Burkina Faso gibi hali hazırda açlığın pençesindeki ülkelerde, köylere gıda ve tıbbi yardımın ulaştırılamadığını belirten BM, Batı ve Orta Afrika’da en kurak dönemin başladığını dolayısıyla ölümlerin artabileceğini ifade etti. Gıda krizinden en fazla etkilenen ülkelerin Burkina Faso, Çad, Moritanya, Nijer, Mali, Senegal ve Yemen olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili acil eylem çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz günlerde de Yemen’in güneyinde 6 ay içinde gıda güvensizliği yaşayanların sayısının 3,2 milyona yükselebileceği uyarısında bulundu. BM’ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de nüfusun yüzde 80’i insani yardım ve korunmaya muhtaç durumda.

Ayrıca Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de Covid-19 ve çatışmalar nedeniyle Batı ve Orta Afrika’da 15,4 milyon çocuğun gıda sorunu yaşayabileceğini belirtti. Salgında bulaşma korkusu ve alınan önlemler de gıda yetersizliğini körüklüyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz