Kosova Ordusu kuruldu!..

0

Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarıları Mecliste kabul edildi. Priştine’de Kosova Ordusu kurulması sebebiyle devlet töreni düzenlendi.

Kosova milli marşının okunmasının ardından cumhurbaşkanı ve FSK’nın başkomutanı sıfatıyla Haşim Thaçi konuşma yaptı. Ordunun temelini Kosova Kurtuluş Ordusunun (UÇK) yaptığı savaşın oluşturduğuna işaret eden Thaçi, bugün yıllar önce başlatılan bir sürecin tamamlandığını söyledi.

Dar parti çıkarları yerine ülkenin çıkarlarını gözeterek Kosova için oy veren tüm milletvekillerine teşekkür eden Thaçi, FSK’nin dönüşümünün NATO ve dünyadaki ortaklarıyla iş birliği ve koordinasyon içerisinde gerçekleşeceğini vurguladı.

Thaçi, “FSK, din ve etnik köken ayrımı yapmaksızın tüm Kosova vatandaşlarına hizmet edecek, Kosova, bölge ile ötesinde güvenlik ve istikrarın unsuru haline gelecek çok etnikli bir güç olarak kalacaktır.” diye konuştu.

Meclis Başkanı Veseli de bugün Kosova halkının tarihinin büyük bir gününe, Kosova ordusunun doğum gününe şahit olduklarını kaydetti.

Varlığı boyunca kimseye saldırmayan, sadece adalet için savaşan bir milletin üyeleri olduklarını belirten Veseli, “Misyonuyla, hedefiyle, değeriyle ve içerdikleriyle Kosova ordusu ülkemizin Avrupa-Atlantik vizyonunu, Kosova Cumhuriyeti’nin anayasal demokratik düzenini yansıtacaktır. Kosova ordusunun üniforması Kosovalı Arnavut, Sırp, Türk, Boşnak, Karadağlı, Roman, Aşkali ve Mısırlıların onur ve gurur üniforması olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Haradinaj ise, FSK’den daha iyi bir dost ve daha iyi bir düşman olmadığını ifade ederek, halka karşı dönecek savunma doktrini geliştirmeyeceklerini söyledi. Kosova ordusunun hiçbir zaman ne halkına ne de Sırplara karşı döneceğini vurgulayan Haradinaj, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sırplar hem güneyde hem de kuzeyde bu ülkenin insanlarıdır. Ordu onların ordusu, yarın bu orduda hizmet edecekler, sadece onlar değil Kosova’da yaşayan herkes. Bölge ordularını barış için ortaklığa davet ediyoruz. Arnavutluk ordusundan başlayarak Karadağ, Makedonya ordularını ortaklığa davet ediyoruz. Ancak bir gün Sırbistan ile barış istediğimiz gibi Sırbistan ordusuyla da barış ortaklığına sahip olmak istiyoruz.”

Konuşmaların ardından FSK’nin yolculuğunu anlatan bir belgesel izlendi, Thaçi, Veseli ve Haradinaj FSK’nin kapasitelerini yakından inceledi. FSK bugün yaklaşık 2 bin 500 aktif askere sahipken, tam operasyonel kapasitelere ulaştıktan sonra 5 bin aktif üye ile 3 bin yedek üyeye sahip olacak.

FSK’nin orduya dönüştürülmesi

FSK’nin orduya dönüştürülmesini öngören üç yasa tasarısı, Kosova Meclisinde bugün yapılan oylamada kabul edildi. Mecliste yapılan oturumda milletvekilleri, FSK’nin işleyişi, hizmet şartları ve mevcut FSK Bakanlığının Savunma Bakanlığına dönüştürülmesini düzenleyen üç yasa tasarısı için oy kullandı.

FSK Bakanlığının Savunma Bakanlığına dönüştürülmesini düzenleyen yasa tasarısı ile FSK’nin işleyişi ile ilgili yasa tasarısı 106’şar, FSK’nin hizmet şartlarına dair yasa tasarısı da 105 oyla mecliste kabul edildi.

Yasanın Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi tarafından imzalamasının ardından FSK resmen Kosova ordusuna dönüşecek.

Sırbistan, Kosova’da ordu kurulmasına tepkili

Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarılarının Kosova Meclisinde kabul edilmesine, bu ülkeyi hala kendi toprağı olarak görmeye devam eden Sırbistan tepkili.

Sırbistan hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Priştine yönetiminin aldığı bu kararın en sert şekilde kınandığı belirtildi. Açıklamada, bu kararın büyük bir endişeye sebebiyet verdiği ve başta Birleşmiş Milletler’in (BM) 1244 sayılı kararı olmak üzere, uluslararası hukuk prensiplerine aykırı olduğu vurgulandı.

FSK’nin orduya dönüştürülmesi eyleminin, Priştine yönetiminin aldığı tek taraflı kararların temel demokratik değerlere aykırılık teşkil ettiğinin yeni bir göstergesi daha olduğu bildirildi. Açıklamada, bu durumun, Priştine yönetiminin bölge barışına karşı bugüne kadarki en büyük tehdidi olduğu vurgulandı.

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic ise BM Güvenlik Konseyinin acilen toplanmasını talep edeceklerini belirterek, “Bu, bölgenin istikrarı ve barışına, ayrıca Kosova’da yaşayan Sırp halkının güvenliğine yönelik en doğrudan tehdit.” ifadelerini kullandı. Hükümet bünyesindeki Kosova Ofis Direktörü Marko Djuric ise Kosova ordusunun, Sırbistan sınırları içindeki yasa dışı silahlı bir teşekkül olduğunu savundu.

Bu arada, NATO bünyesinde Kosova’da görev yapan Kosova Gücü (KFOR) birlikleri, Kosova’daki Sırp nüfusun yoğun yaşadığı kuzey bölgesindeki güvenlik önlemlerini artırdı. KFOR birlikleri, Mitrovica şehrinin Sırp ve Arnavut bölgelerini ayıran İbar nehri üzerindeki köprüye konuşlandı.

Sırbistan’dan 17 Şubat 2008’de ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova, bugüne kadar 100’ün üzerinde ülke tarafından tanındı. Sırbistan, hala kendi toprağı olarak gördüğü Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımasa da iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek amacıyla Avrupa Birliği (AB) ara bulucuğunda gerçekleştirilen diyalog sürecine katılıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz