Küçük Bir Belediye Hikayesi…

3

Merhaba Ocak Medya okurları. Ülkem insanları olarak bölündüğümüz, kamplaştığımız şu günlerde sizleri, bu bölünmüşlüğün ötekileştirilmişliğin ortasında Anadolu’da küçük bir ilçeye götürmek istiyorum. Her yerinden tarih ve bir medeniyetin fışkırığı ülkemizde, Friglere ev sahipliği yapmış, meşhur Frig Vadisi’nin içinde yer alan, Eskişehir’in Han ilçesine düştü yolumuz. Güler yüzlü ve sıcak kanlı Han Belediye Başkanı Sayın Erdal Şanlı belediye binası girişinde kendine has samimiyeti ile karşıladı bizi. Sonrasında makam odasında misafir etti. Makam odası dediysem hani bazı belediyelerdeki kayyumların ya da kimi valiliklerdeki varaklı, özel dinlenme odalı ve banyolu şatafatlı makam odaları gibi değil tabi ki. Bir de makam odasının kapısı hiç kapanmıyor. Yani ziyaretimiz esnasında bizi ve konuşmalarımızı gerek belediye personeli gerekse belediyeye gelen vatandaşlar görüp duyabiliyor. Zaten daha sonra ilçede şöyle bir gezdiğimizde öğreniyoruz ki, meclis toplantılarında alınan kararlar ve belediye faaliyetleri, aylık olarak raporlar halinde yapılan anonslarla vatandaşa duyuruluyormuş. Yani gizli saklı yok. Başkan, küçük bir ilçe belediyesi olmasının dışında kendine has bir mütevazi mizacından dolayı olsa gerek kolonyamızı şekerimizi bile kendisi ikram ediyor.

Vatandaştan önce kendisinden dinliyoruz sekiz yıllık Han Belediye Başkanlığı dönemini ve icraatlarını. Ama önce kahvelerimiz geliyor. Sonra yine kendine has heyecanı ve güler yüzlü samimiyetiyle başlıyor anlatmaya.1967’de kurulan belediyenin, 2014’e kadar süren üç dönemlik Ak parti belediyeleri döneminde bile ne altyapısının ne bir kent meydanının yapılmamış olduğunu belirterek üstüne 1 milyon liralık bir borçla belediyeyi devir aldıklarını söylüyor. “Biz bunları bile bile geldik” diyen Belediye Başkanı Erdal Şanlı, bir taraftan borçları ödeyip diğer taraftan ilçenin ihtiyacı olan kanalizasyon çalışmasını yaptıklarını, daha sonrasında da ilçeye yakışır bir belediye binası ve kent meydanı kazandırdıklarını belirtiyor.

Peki küçük bir ilçe olmanıza rağmen tüm bunları nasıl yaptınız? 

Başkan kısa ve net bir cevap veriyor bu soruya. “Sıkı mali disiplinle.” Başkan ilk kez yönetime geldiği 2014 yılında, belediyenin 1 milyon liralık yıllık bütçesine karşılık, 1 milyon lira da borcunun ve akaryakıt ve SGK borçlarının bulunduğunu ama yine de başardıklarını belirtiyor.

Ya AK partili meclis üyeleri veya ilçe teşkilatı sizi engellemeye çalışmıyor mu? Diye sormak için can atarken ben, sayın başkan daha sormadan merakımı gideriyor.

“Çalmayacağız Çaldırmayacağız” sloganı ile yola çıktıklarını söyleyen Başkan Şanlı, bu sebeple de AK partili meclis üyelerinin de tam desteğini aldıklarını, yine AK partili seçmenin de dürüst yönetildiklerine inandıkları için kendilerinin yanında olduğunu belirtiyor.

İlçem ve halkımın yararı için Ak partili herkesle görüşürüm…

Dedim ya kutuplaşmanın ötekileştirmenin sıradanlaştırıldığı ülkemizde böyle bir cümle elbette garip geliyor. Ama yine başkanın dediği gibi halkı için herkesle görüşmeye açık ve bana göre önyargısız ve de kompleksiz birisi o. O yüzden asansöre binerken bir bakanı kolundan da tutar ilçesinin ihtiyaçlarını söyler, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’dan randevu alıp ilçesinde hizmet veren emniyet teşkilatı için lojman da yapılması sözü alır. 

Başkandan AK Partili ve MHP’li seçmen de memnun…

Başkanla içtiğimiz kahve ve bu kısa sıcak sohbet sonrası ilçe de şöyle bir geziniyoruz. Esnafla konuşup memleket meselelerini ve Başkan Erdal Şanlı’yı konuşuyoruz. Elbette ufak tefek eleştiriler de var. Ama AK partilisi de MHP’lisi de memnun başkandan. Nedenini sorduğumuzda ise kimi yapılan icraatları takdir ederken kimi de o sihirli cümleyi kuruyor “çalmıyor çaldırmıyor.” 

İlçedeki kadınlarda memnun başkandan. Belediye’nin kurduğu kooperatifte bir yandan lavanta üretip satarken bir yandan da yaptıkları gözlemeleri satıyorlar.

Belki küçük bir ilçe için bu kadar yazı yazmayı gereksiz gören okurlar olabilir. Ancak içinde bulunduğumuz şu günlerde ve siyasilerin seçmeni aşağılayan ve ayrıştıran dili karşısında vatandaşları birleştiren böylesi siyasetçilerin değeri daha da iyi anlaşılıyor diye düşünüyorum. 

Fotoğraf: Canan Alyüz

3 YORUMLAR

  1. Sayın Gezek’ten, bir tane daha sokağın, kentlerin, ilçelerin, insanların nabzını tutan – bir değerli tespit ve yazı daha…

    Küçük bir beldedeki seçim sonucuyla “Zafer Naraları” atanların yanında, bu ilçemizle ilgili yazılanlar az bile kalmış… Kadınların faaliyetleri, kooperatifleşme, lavanta üreticiliği, başkanın çalışmaları – gayretleri…

    Bunlar “dev gibi başka bir yazının” konusu olmalı…

  2. İltifatin için teşekkür ederim azizim…Evet kooperatiflesmek kadın emeğini değerlendirebilmek. Bunlar Anadolu’nun makus kaderini değiştirebilmek adına güzel şeyler.Dileriz ki tüm belediyeler bu belediye gibi yapar ve sosyal,üretime de destek veren bir belediyecilik modeline geçebilirler .

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz