Kuduz tanısıyla tedavi gören çocuk hayatını kaybetti..

0

Bitlis’te sahipsiz köpeklerin ısırması sonucu kuduz tanısıyla Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan 10 yaşındaki çocuk, hayatını kaybetti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden yapılan yazılı açıklamada, “Üniversitemiz İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde kuduz tanısıyla tedavi gören 10 yaşındaki hasta, tüm müdahalelere rağmen bugün öğleden önce hayatını kaybetti.” bilgisi paylaşıldı.

Hastane Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz de açıklamada, “Aşıyla önlenebilecek bir hastalıktan dolayı bir evladımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerindeyiz.” ifadesini kullandı.

Bitlis’te sahipsiz köpeklerin ısırması sonucu tedavi altına alınan diğer çocuk hasta ise kuduz hastalığına ait bir bulgu çıkmaması nedeniyle geçen hafta taburcu edilmişti.

Aile büyük acı yaşadı

Bitlis’te sahipsiz köpeklerin ısırması sonucu kuduz tanısıyla kaldırıldığı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hayatını kaybeden 10 yaşındaki Mustafa Erçetin’in ailesi vefat haberiyle büyük acı yaşadı.

Erçetin’in amcası Muhammed Erçetin, yeğeninin köpek tarafından ısırıldığını iğneden korktuğu için ailesinden sakladığını ifade ederek, aradan 40-45 gün geçtikten sonra kaşıntı ve diğer belirtilerin başladığını söyledi. Belirtiler üzerine çocuğu hastaneye kaldırdıklarını anlatan Erçetin, yeğeninin Bitlis’ten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildiğini anlattı. Kuduz virüsünün çok ilerleyerek Mustafa’nın beynine kadar ulaştığını, o noktadan sonra tedavinin olumlu sonuç vermediğini belirten Erçetin, “Doktorlar gecikme halinde herhangi bir tedavi yönteminin etkili olmadığını ama umut olan her yolu deneyeceklerini söyledi. Ellerinden geleni de yaptılar.” dedi.

Erçetin, cenazeyi yarın sabah teslim alacaklarını ve Bitlis’e uçakla göndereceklerini, Mustafa’nın Adilcevaz’daki köyüne götürülerek orada defnedileceğini söyledi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz