Libya’daki tüm Türklere tutuklama emri..

0

Libya’nın doğusunu kontrol eden Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LUO), hava savunma sistemlerinin Trablus’ta Birleşmiş Milletler (BM) destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. İHA’nın Türkiye’de üretildiği belirtildi.

Sol’un aktardığına göre Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed Mismari ise Türkiye’den başkent Trablus’a herhangi bir ticari uçuşa izin vermeyeceklerini söyledi. Mismari, Türkiye’den Trablus’a inmek isteyen herhangi bir uçağın düşman olarak görüleceğini, aynı durumun Libya’daki limanlara yanaşmak isteyen gemiler için de geçerli olduğunu belirtti. Mismari, Libya Ulusal Ordusu’nun ülkedeki Türk askeri varlığını da hedef alacağını belirtti. Libya Ulusal Ordu Sözcüsü Mismari, Libya’daki tüm Türklerin tutuklanması emri verildiğini de açıkladı.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Feyyaz es-Serrac’a İHA ve askeri araç desteğinde bulunduğunu belirtirken Libya Ulusal Ordusu ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’dan askeri destek alıyor.

Hafter’e bağlı güçler Trablus’un kontrolünü ele geçirememiş ancak hava sahasında kontrolün büyük kısmını sağlamayı başarmıştı. Birçok kez de Trablus havalimanına saldırıda bulunmuştu. Hafter güçleri Trablus’un güneydoğusundaki Tarhuna bölgesini elinde tutuyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz