Liderlerden Çanakkale Zaferi mesajları..

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı. “Çanakkale Zaferimizin 103. yıldönümünü, millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyor; Çanakkale destanının bütün kahramanlarını bir kez daha rahmetle, tazimle yâd ediyoruz.” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Çanakkale Zaferi, dönemin en modern ordularını dize getiren, ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü tarihe nakşeden şanlı bir destandır. Cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Kemal’in kelimeleriyle Çanakkale ‘bugünümüzü kurtaran, maziye kahramanlığını ve büyüklüğünü iade eden, bu toprakları bize ebedi vatan yapan’ zaferin adıdır.

Kahraman askerlerimizin iman ve azmi, milletimizin üstün fedakârlıklarıyla Çanakkale’de elde edilen eşsiz başarı, İstiklal Harbimizi zafere ulaştıracak direniş ruhuna da ilham vermiştir. Terör örgütlerine ve arkalarındaki odaklara karşı yürüttüğümüz beka mücadelesinde, devlet olarak en büyük güç kaynağımız tıpkı bir asır öncesinde olduğu gibi yine milletimizin imanı, inancı, vatan ve bağımsızlık sevdasıdır.

Gerek 15 Temmuz gecesi FETÖ ihanet çetesine karşı sergilenen kahramanlıklar, gerekse Afrin harekâtı sürecinde 7’den 70’e milletimizin tüm fertlerinin seferber olması, Çanakkale ruhunun bu topraklarda ne kadar diri, ne kadar canlı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Türkiye, bundan 103 sene önce birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yedi düvele Çanakkale’yi nasıl dar etmişse, bugün de terör örgütleri üzerinden uygulanmak istenen senaryoları bozacak kudrete sahiptir.

Zeytin Dalı Harekâtında çok kısa zamanda elde edilen başarı, hem ülkemizin gücünü, hem de istiklal ve istikbalini koruma konusundaki kararlılığını dost-düşman herkese ispat etmiştir. Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Milli birlik ve beraberliğimizi koruyup, barış, kardeşlik ve Çanakkale ruh ve şuuru ile birbirimize sarılmamız gerektiğini unutmamalıyız

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman da Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Mesaj şöyle:

Millî tarihimizin dönüm noktalarından biri 103 yıl önce Çanakkale’de kazandığımız deniz zaferidir. İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif’in “Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer” diye tarif ettiği Çanakkale’de, ordumuz büyük bir muzafferiyete mazhar olmuştur. Muhteşem zaferin 103’üncü seneyi devriyesini coşku ve gururla kutluyoruz.

Tarih sahnesinden silinmek tehdidiyle karşı karşıya kalan aziz milletimiz, Çanakkale’de kazanılan deniz zaferiyle tarih sahnesine yeniden dönmüş, dünya tarihinin de seyrini değiştirmiştir. Düvel-i muazzama denilen dönemin emperyalist devletleri, en güçlü silahlarıyla boğaza yığılıp, topyekûn saldırıya geçmişlerdir. Onbinlerce şehit ve gazimizin bayrağımıza rengini veren kanları sayesinde, Anadolu ebedi vatanımız olarak kalmıştır. Merhum Mehmet Akif, Çanakkale Savaşı’nı bu sebeple “Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?” diye tarif etmiştir.

Eğer 1915 yılında ihtilaf devletlerinin donanması Çanakkale Boğazı’nı geçseydi belki bugün dünyanın siyasi coğrafyası tamamen değişmiş ve aziz milletimiz de tarihin nesnesi durumuna düşmüş olacaktı. Bizim her zaman milli birlik ve beraberliğimizi koruyup, barış, kardeşlik ve Çanakkale ruh ve şuuru ile birbirimize sarılmamız gerektiğini unutmamalıyız. Anadolu’nun, ebedi vatanımız olarak kalmasını istiyorsak, milli duygularımız ve yüklendiğimiz sorumluluğun gereğini yerine getirerek Kahraman Ordumuzun Zeytin Dalı Harekâtı ile Afrin’de yaptığı gibi milletimizi ve devletimizi hedef alan tehditleri ortadan kaldırıp, aziz milletimizin güven ve huzurunu temin ederek, vatanımızı mamur hale ulaştırmak zorundayız.

Bu şerefli gün vesilesiyle Seyit Onbaşılar başta olmak üzere gösterdikleri kahramanlıklarla Çanakkale Deniz Zaferini milletimize hediye eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Çanakkale’yi geçilmez kılan milletimiz, bugün de mazlumların son sığınağı

“Çanakkale Zaferimizin 103. yıl dönümünü, büyük bir onur ve heyecanla idrak ediyoruz.” diyen Başbakan Binali Yıldırım ise şu görüşleri dile getirdi:

“Çanakkale Zaferi, tarihimizin sayfalarına yazılan en kutlu destanlardandır. Dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten bu zafer, tarihin akışını değiştirecek kadar büyük ve anlamlıdır. İstiklalini korumak, ülkesinin her köşesinde huzur ve emniyeti sağlamak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Türk Milleti, 18 Mart 1915 tarihinde dünyadaki en güçlü zırhlarla, en ağır silahlarla donanmış bir ordunun nasıl dize getirilebileceğini dünyaya göstermiştir.

Çanakkale Zaferi, Milletimizin yeniden şahlanışına, bir millet olarak dünya sahnesinde yeniden yükselişine zemin hazırlamıştır. O gün, emperyalist güçlere karşı istiklal mücadelesi vererek Çanakkale’yi geçilmez kılan milletimiz, bugün de mazlumların son sığınağı ve bütün insani değerlerin savunulduğu son kaledir.

Milletimizin birlik ruhu, devletiyle bütünleşen gücü ve birikimi tarihin akışını yeniden değiştirecektir. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Çanakkale Destanımızın 103. yıldönümünü kutladığımız bu anlamlı günde, cennet vatanımızı bizlere emanet eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün gazilerimizi şükranla anıyorum. Bütün vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

Kılıçdaroğlu’ndan videolu mesaj..

“18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünde, tüm şehit yakınlarına şükranlarımı sunar, milletim adına kalplerine nakşedilmiş acılarını paylaşıyorum. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından videolu bir mesaj paylaştı.

“Kardeşim, ülkemizin onuru şehidimizin annesi, babası, eşi evladı. Değerli kardeşim, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümünde büyük zaferin tüm kahramanlarını, bu topraklar için toprağa düşmüş pak alınları öpülesi tüm şehitlerimizi şükranla anıyor, kalplerinize nakşedilmiş acınızı paylaşıyorum. Kardeşim, sizler ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Conkbayırı’nda verdiği taarruz değil ölüm emriyle harmanlanan vatan sevgisiyle yetişmiş şehitlerimizin bizlere emanetisiniz. Evlat acısıyla kavrulan yüreklerinizdeki yangının sönmeyeceğini biliyorum. Eşinize, sevgilinize, kardeşinize duyduğunuz hasretin azalmayacağını biliyorum.

Babanıza, annenize özleminizin katlanarak büyüyeceğini biliyorum. Tüm bunlara eşsiz bir sabırla katlanmaya çalıştığınızı da biliyorum. Bizlere düşen ise inancımızın gereği ölümsüz kabul ettiğimiz şehitlerimizin aziz hatıralarına yakışan bir şekilde sizlerin acısını eksiksiz ve içtenlikle paylaşmak, yüzünüzdeki gülümsemeleri artırmak için çaba göstermektir. Bu benim için de bir zorunluluk ve sorumluluktur. Biliyoruz ki ülkemizin huzuru ve mutluluğu bu topraklar için toprağa düşmüş şehitlerimizin geride bıraktıklarının huzurundan geçer. Bu inançla her zaman yanınızda olmaya çalıştım, olmaya devam edeceğim. Sorunlarınızı sahiplendim, sahiplenmeye devam edeceğiz. Şehit yakınları ve gazileri arasındaki tüm ayrımcılığın sona erdirilmesi için kararlılıkla mücadelemi sürdüreceğim.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz