Mani Pulite 

0
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

İtalyanca bir deyim olan “Mani Pulite”, Türkçe’de “Temiz Eller” anlamına geliyor. Mani Pulite, İtalyan Savcı Antonio Di Pietro tarafından 1990’ların başında İtalya’da başlatılan operasyonların ve soruşturmaların simge ismiydi. 

II. Dünya Savaşı’nı takiben, 1948 yılında İtalya’da başlayan döneme, 1. Cumhuriyet (İtalyanca ‘Prima Republica’) adı verilmiştir.  1980’lerde baş gösteren ekonomik durgunluk, iş başına gelen politikacıların ekonomik yolsuzlukları ve birçok kişinin faili meçhul cinayetlere kurban gitmesi neticesinde, 1990’larda 1. Cumhuriyet çökmüş idi. 

İtalyan Savcı Di Pietro, süregelen bu siyasi yolsuzluklara dur demek için, ülke çapında bir adli soruşturma başlatmıştır. Temiz Eller Operasyonu sonucunda birçok politikacı ve sanayici, suçları ortaya çıktıktan sonra intihar etmiştir. 

400’den fazla şehir ve kasaba belediye başkanı ve meclis üyesini, yolsuzluk suçlamaları nedeniyle açığa almıştır. 1980’lerde büyük devlet ihaleleri için teklif veren İtalyan ve yabancı şirketler tarafından yıllık olarak ödenen rüşvetlerin tahmini değerinin 4 milyar ABD dolarına ulaştığı tespit edilmiştir.

Temiz Eller Operasyonu kapsamında 5.000 civarında, ülke çapında tanınmış kişi soruşturulmuştur. Di Pietro, İtalyan Parlamentosu’ndaki mv.nin yarısından fazlası hakkında iddianame düzenlemiştir. 

İtalyanların Antonio Di Pietro’su varsa, bizim de Sedat Peker’imiz var. Sedat Peker, 1 yıldan beri yayımladığı videolar ve attığı twitler ile İtalya’daki Temiz Eller Operasyonuna rahmet okutacak iddialarda bulunmaktadır. 

Trajikomik bir durum değil mi?

İtalya’da Temiz Eller Operasyonu’nu bir savcı başlatmışken, Türkiye’de buna benzer bir süreci maalesef kendisinden “Bir kriminal” olarak bahsedilen Sedat Peker başlatmıştır. 

Sedat Peker’in video ve twitleri ile iddia ettiği konuları araştıracak, soruşturacak bir tane “Yürekli savcı” da henüz ortaya çıkmamıştır. Bu durum bizi, “Türkiye’de adalet, hukuk bitmiştir” düşüncesine getiriyor.

Sedat Peker, yolladığı Twitter mesajlarında, seçimlerden 2 ay önce, peş peşe videolar yayımlayacağını, bunun için hazırlık yaptığını sürekli belirtmektedir. Seçim takvimi 2 aylık bir süreyi kapsadığına göre, seçimlerin tarihi belli olduktan sonra, yemeyip içmeyip, Sedat Peker’in videolarına ve mesajlarına odaklanacağız demek ki?

Şu ana kadar, Sedat Peker’in iddia ettiği konulardan hiçbirisi yalanlanmamıştır. İddiaların muhatapları 3 maymunu değil, 4 maymunu oynamaktadır.

Sedat Peker’in iddiaları o kadar fazla kabul görmektedir ki, Fatih Altaylı bile, 16 Ağustos 2022 tarihli köşe yazısının Sedat Peker ile ilgili kısmında, Sedat Peker’e “Sedat Bey kardeşim” diye hitap etmiştir.

Hâlbuki bu ikili düne kadar kanlı-bıçaklı idi. Aradaki buzlar erimiş gibi.  

Fatih Altaylı “Başıma herhangi bir şey gelirse, sorumlusu Sedat Peker’dir” diyordu. Sedat Peker de “Şu ana kadar seni öldürtmemiş olmam, benim mafya olmadığımın kanıtıdır” diye mesajlar yolluyordu.

Sinop’ta doğan, Atina’da yaşayan filozof Diyojen, dönemin Atina’sında gündüz vakti fenerle dolaşıp “Dürüst bir adam aradığını” söylemiştir.

Yakında bazı vatandaşlarımızın, gündüz vakti fenerle dolaşıp “Yürekli bir savcı arıyorum” diye dolaştığını görürsek, şaşırmayalım.

Benim 6’lı Masa’ya bir teklifim var:

Önümüzdeki seçimlerde iktidara gelirlerse, ki öyle görünüyor, bir af kanunu ile Sedat Peker’in sabıkası silinsin. Üstüne atıl durumdaki suçlamalar kaldırılsın. Kendisi “Özel Yetkili Savcı” olarak atansın. 

Başlatacağı “Türkiye Temiz Eller Operasyonu” ile tarihe geçecek şekilde işler yapacaktır.  

Türkiyei kısa zaman içinde bağırsaklarını temizleyecektir.

Eğer Sedat Peker’in “Özel Yetkili Savcı” olarak atanması teklifimi ciddi bulmuyorsanız, size birkaç soru sorarak, yazımı sonlandırıyım:

1. Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdikten sonra, memuriyete başlayan ve 8 yıl Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yapan kimdir (Laf aramızda, kendisini AYM Başkanlığı görevinde gayet başarılı buluyorum)?

2. Sebze Üretim Tekniği Bölümünden mezun olduktan sonra, Türkiye Uzay Ajansı, Başkan Danışmanı olarak atanan kişi kimdir?

3. Medine İslam Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, 1999-2005 yılları arası Almanya’da ayakkabı ve terlik pazarlama alanında faaliyet gösteren, bilahare Katar Büyükelçisi olarak atanan kimdir?

4. Tağşiş (Hileli gıda üretimi) dolayısı ile Tarım Bakanlığı tarafından 20 kez ceza alan, neticesinde Tarım Kredi Marketlerine gene müdür olarak atanan kimdir?

5.  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun, Ulusal Ağ ve Bilgi Merkezi Müdür Yardımcılığı’na atanan Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü kimdir?

6. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanan inşaat mühendisi kimdir?

7. Kürtçe yayın yapan TRT 6’nın (Şeş) Haber Müdürlüğü’ne, Genelkurmay’da Muhabere Başçavuş iken atanan kimdir?

8. Türkiye Tenis Federasyonu Başkanlığı’nı yürütürken Danıştay üyeliğine atanan kimdir?

9. Güreş hakemi iken, 2014 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atanan kimdir?

Liste böyle uzayıp gidiyor. 

Bence “Özel Yetkili Savcı” görevi Sedat Peker’e çok yakışır. 

Önceki İçerikAile Kurumu ve Evlilik Bir Gün Ortadan Kalkacak mı?
Sonraki İçerik“Hiçbir İnsan Mermiden Hızlı Değildir ve Bunu Yaşamadan Öğrenemezsiniz!”
1962, Etimesgut doğumlu. Tokat’ın Zile İlçesi’nden Atatürkçü, milliyetçi, zooteknist, SP seveni, Alevî dostu, Çerkez damadı, evcil hayvanların fahri avukatı, feminist ve motosikletçi bir köylü çocuğudur. 1984 yılında Ankara Ziraat F., Zootekni B.’nü bitirdi. 1997'de Birleşik Krallık, U. of Aberdeen’de yüksek lisans, 2007'de Ankara Ü., Fen Bil. Enst. (Zootekni B.)’nde doktora çalışmasını tamamladı. Mesleği ziraat dışında, Çerkez Kültürü ve Alevilik gibi sosyal alanlarda da amatörce akademik çalışmalar yapmaktadır. Kitap okumak ve motosiklet kullanmak özel ilgi alanlarıdır. “Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez” görüşünü savunan, hararetli bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusudur.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz