Matematik dünyasının Nobel’i “Fields”i kazanan İranlı matematikçi Mirzakhani hayatını kaybetti!..

0

Prestijli matematik ödülü Fields Madalyası’nı kazanan tek kadın olan İranlı matematikçi Maryam Mirzakhani, uzun süredir mücadele ettiği meme kanseri sebebiyle 40 yaşında hayatını kaybetti.

Matematik dünyasının Nobel’i olarak bilinen “Fields” ödülüne layık görülen tek kadın matematikçi olan Maryam Mirzakhani, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Stanford Üniversitesi’nde çalışıyordu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mirzakhani’nin ölümünün ardından yayınladığı mesajda, “Dünyaca ünlü İranlı matematikçi Maryam Mirzakhani’nin ölümü yürek parçalayıcı” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de “İranlı genç deha ve matematik profesörü olan Maryam Mirzakhani’nin ölümü benim ve İranlılar için büyük bir acı kaynağı” açıklamasında bulundu.

FİELDS ÖDÜLÜ ALAN TEK KADIN

Üniversite eğitimini İran’da tamamlayan Tahran doğumlu Mirzakhani, doktora eğitimi için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde kuramsal matematik alanında uzmanlaştı.
3 yıl önce matematik alanında verilen en prestijli ödül olan Fields’a layık görüldü. Fields ödülü, matematik araştırmalarına katkı sağlayan 40 yaşın altındaki isimlere 1936 yılından bu yana veriliyor. 37 yaşında ödüle layık görülen Mirzakhani, bu ödülü alan ilk kadın matematikçi olmuştu.

Mirzakhani, eğri yüzeylerin simetrisi üzerine yaptığı çalışma ile ödülü almıştı. İranlı matematikçinin çalışmaları, fizik ve kuantum mekaniği alanındaki araştırmalara katkı sağlamıştı.

İranlı kadınlar için ilham kaynakları arasında yer alan Mirzakhani, verdiği röportajlarda, lise yıllarında edebiyatla ilgilendiğini ve uzun süre yazar olmanın hayalini kurduğunu söylemişti.

Ağabeyi sayesinde matematikle ilgilenmeye başladığını söyleyen Mirzakhani, matematik problemi çözmeyi vahşi ormanda kaybolmaya benzetiyor; “Çözümü bulmak tüm bilginizi seferber etmek zorundasınız” diyor.

Kaynak: DW Türkçe

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz