Mavi Vatan’ın herhangi bir parçasını Yunan zorbalarıyla konuşmak durumunda değiliz..

0

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasını değerlendirdi.

Hükümetin, yüksek tonda konuşmasına rağmen fiiliyatta değişik cephelerde geri adımlar atmaya başladığını belirten Özdağ, Fransa ve Yunanistan’ın, Türkiye’nin NAVTEX ilan ettiği bölgede geçen ay silahlı tatbikat yaptığını ifade etti. Özdağ, “Erdoğan, ‘Korsanlık yaptırmayız.’ dedi ama korsanlık yapıldı. Sürekli geri adım atılıyor.” diye konuştu.

Oruç Reis gemisinin, limana bakım ve ikmal için çekilmesine yönelik Özdağ, “Oruç Reis’in, Yunanlılar bunu ön şart olarak koyduktan hemen sonra geri dönmesi, Brüksel’de de Türk-Yunan görüşmelerinin Oruç Reis’in dönmesiyle başlaması, Dışişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamanın doğru olmadığını gösteriyor. Türk milletiyle alay etmesinler.” şeklinde konuştu.

“Diplomasiyi güçlendirin” çağrısında bulunduklarını hatırlatan Özdağ, “Ama buna, ‘Taviz vererek başlayın’ demedik. Yunanlılarla görüşülecek şeyler vardır, görüşülmeyecek şeyler vardır. Mavi Vatan’ın herhangi bir noktasını Yunanlılar ile görüşmek söz konusu değildir. Nasıl Muğla’yı, Aydın’ı, Denizli’yi, İstanbul’u tartışmıyorsak bu vatan parçalarını, Mavi Vatan’ın da herhangi bir parçasını Yunan zorbalarıyla konuşmak durumunda değiliz. Böyle bir görüşmeye taviz vererek başlamak büyük bir talihsizliktir.” değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Anayasa Mahkemesinin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan “Şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünü anayasaya aykırı bulmasına ilişkin tepkisinin sorulması üzerine Özdağ, “İçişleri Bakanı’nın üslubu, bir yüksek yargı organına karşı çok ağır bir üslup. Ben de Anayasa Mahkemesinin, Anayasa Mahkemesi gibi davranmadığını düşünüyorum. Hatta evlerinde otursalar daha iyi olur. Biz de ‘Anayasa Mahkememiz var’ demeyiz. Böylece gerçek hukuki durum ortaya çıkar. İçişleri Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamanın üslubu da kabul edilebilir değil.” karşılığını verdi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz