Maya Uygarlığına ait en büyük ve en eski yapı keşfedildi..

0

Havadan ve uzaktan algılama yöntemini kullanan bilim insanları, Meksika’da yeni bir buluşa imza attı. Araştırmacılar, antik Maya Uygarlığı tarafından inşa edilen en büyük ve bilinen en eski yapıyı keşfettiklerini açıkladı.

Meksika’nın Tabasco eyaletinde bulunan yapının, Guatemala’da bulunan Tikal ya da Meksika’daki Palenque gibi taştan yükselen Maya piramitlerinin aksine, kil ve topraktan inşa edilmiş dikdörtgen bir platform olduğu belirtildi.

Guatemala sınırına yakın Aguada Fenix adlı yerde bulunan yapı, yaklaşık 400 metre genişliğinde ve bin 400 metre uzunluğunda. Aynı zamanda toplam hacimde, eski Mısır’da bin 500 yıl önce inşa edilmiş Büyük Giza Piramidi’ni aşıyor.

Euronews’in aktardığına göre araştırmacılar, şimdiye kadar yapı üzerinde statü sahibi bireyleri tasvir eden hiçbir heykel belirtisi olmadığını, çünkü eserin yapıldığı dönemde Maya uygarlığının henüz kraliyet tarafından yönetilen hiyerarşik bir topluma dönüşmediğini ileri sürdü.

Ayrıca Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya liderlik eden Arizona Üniversitesi’nden arkeolog Takeshi Inomata, “Yatay olarak çok büyük olduğu için, üzerinde yürüdüğünüzde sadece doğal bir manzaraya benziyor.” dedi. Yapının kitlesel ritüeller için kullanıldığı düşünülüyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz