MEB’den ‘okul sağlığı hemşireliği yönergesi’

0
Latest posts by Rabia Güner (see all)

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda mesleğini icra eden ve ”okul sağlığı hemşiresi” olarak anılan hemşirelere yönelik sağlık hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen bir yönerge hazırladı. Yönergede yer alan bilgilere göre hemşireler içme sularından, tuvalet alanlarına kadar her şeyin değerlendirmesini yapacak ve öğrencilere ve ailelere sağlık eğitimi verecek.

Okul sağlığı hemşiresi okulda bulunan tüm öğrencilerin yılda en az bir kez olmak şartıyla fiziki muayenesini yapacak. Özel sağlık gereksinimi bulunan öğrenciler için ihtiyaç olunan her an hazır bulunacak. Gerekli adımlar uygulandıktan sonra da kayıt altına alınacak. Aileye sağlık danışmanlığı yapacak ve eğitimler düzenleyecek.

Okul yönetimleri ise okulda sağlığın korunması ve geliştirilmesi hakkında gerekli tedbirleri alacak ve okul sağlığı hemşiresine ihtiyaç duyduğu gereksinimler için yardımcı olacak. Gerekli altyapı ve diğer ihtiyaçlar ile acil durumları yönetecek.

Okul sağlığı hemşiresi kimdir?

Okul sağlığı hemşiresi öğrencilerin sağlığıyla ilgilenir. Öğrencilere sağlıkları ile ilgili doğru bilgileri birinci ağızdan aktaran kişidir. Öğrencilerin sağlıklarına dikkat etmeleri, sağlıkları için yapmaları gerekenleri ve bunları alışkanlık edindirmeyi kendisine meslek edinmiş kişidir. Temizliğin önemi, kazalardan ve hastalıklardan korunma, ilkyardım, sigara ve alkolün zararları ve cinsel eğitim gibi birçok konuda da eğitim verir. Özellikle salgın dönemlerinde okul sağlığı hemşiresi hayati bir rol üstlenmektedir. Bu ve bunun gibi birçok önemli görev ve sorumluluk da okul sağlığı hemşirelerini çok önemli bir konuma getirmektedir. Her okulda kesinlikle okul sağlığı hemşiresi yer almalıdır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz