Meksika’da dört ayda 12 bin cinayet..

0

Meksika’da 2020 yılının ilk dört ayında işlenen cinayet sayısı geçen yıla göre yüzde 2,4 arttı. Yılın ilk dört ayında kayda giren cinayet sayısı 11 bin 535 oldu. Geçen yıl aynı dönemde 11 bin 266 cinayet kayda girmiş, yıl boyunca işlenen cinayet sayısı ise 34 bin 600 olmuştu.

Meksika hükümeti mart ayı sonunda Covid-19 salgını nedeniyle yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlamalarının suç oranını düşüreceği yönünde bir beklendi içindeydi. Ancak mart ve nisan aylarında kayda giren cinayet sayısının 6 bine yaklaşması, iki aylık dönemde meydana gelen en yüksek suç artışına işaret etti.

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, şiddetle mücadele için daha uzlaştırıcı bir yaklaşım benimseyerek suçun altında yatan nedenlere, özellikle de yoksulluk ve yolsuzluğa odaklanmayı amaçladı. Ancak mücadelenin yetersiz kaldığının anlaşılması üzerine tavır değiştiren Obrador bu ay daha kamu güvenliğinin sağlanmasında silahlı güçlerin destek alınmasına olanak sağlayan yasayı dört yıl daha uzatma kararı aldı.

Obrador önceki dönemlerde güvenliğin sağlanmasına ordudan destek alınmasını öngören politikaları ağır şekilde eleştirmişti.

Kadına yönelik şiddet de ülkenin önemli sorunlarının başında geliyor. Bu yıl Meksika yasalarına göre cinsiyeti gerekçesiyle öldürülen kadın sayısı 314 olarak bildirildi. Her ne kadar bu oran geçen yıla yüzde 2,2’lik bir düşük gösterse de, Obrador’u köşeye sıkıştıran konulardan biri olmaya devam ediyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz