Merkez Bankası eski Başkanı Yılmaz: Kriz demiyorum ama bize doğru yaklaşan bir cisim var

0

Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili adayı Durmuş Yılmaz, Bloomberg HT’de konuştu.

“Kriz lafını kullanmak istemem fakat bize doğru yaklaşan, ne olduğunu bilmediğimiz bir cisim var.” diyen Durmuş, ilk çeyrek büyüme verisinde olağanüstü bir durum olmadığını, daha önceki trendlerin devam ettiğini ancak büyümenin yan etkileri olduğunu belirtti.

Büyümenin yan etkileri olduğunu ifade eden Yılmaz, yıllık büyümenin daha aşağıda olacağını, şu an potansiyelin çok ilerisinde olan büyümeyi sürdürmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Yılmaz, “Belirleyici unsur başta KGF’nin ortaya koyduğu genişlemeci para politikası, bunu destekleyen maliye politikası ve MB’nin yakın zamana kadar yeteri kadar sıkı olmayan para politikası. Bunlar iç talepte canlanma ortaya çıkardı ve yüzde 7.4’lük büyüme gördük.” dedi.

Bunun yan etkileri olduğunu, yüksek enflasyon ve yüksek cari açık olarak geri döndüğünü söyleyen Yılmaz, artık yapısal reformlara dönülmesi gerektiğini ifade etti. Yılmaz, gıda enflasyonunun Merkez Bankası’yla çözülemeyeceğini, tarıma kaynak aktarmak gerektiğini dile getirdi.

Merkez Bankası’nın faiz artırımının önemli olduğunu, kurdaki hareketi duraksattığını fakat yeterli olmayacağını anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

“Olana bitene gerçekten üzülüyorum. Biz 2013’te Fed Başkanı’nın mesajlarını doğru anlasaydık ve buna uygun davransaydık bugünkü noktaya gelmezdik. Parasal genişlemenin sona ereceği ve Fed’in faizleri arttırması nedeniyle bizim gibi ülkelerin sıkıntıları artacak. Biz 2013’teki sinyali anlayıp tedbir alsaydık daha düşük faiz ve enflasyonla olana bitene hazırlıklı olabilirdik ama maalesef geciktik.

Kriz lafını kullanmak istemem fakat bize doğru yaklaşan, ne olduğunu bilmediğimiz bir cisim var. Bizim bunu fark etmek için akıllı olmamız ve kamuoyuyla iletişimi güçlendirmemiz lazım. Bunu yapabilirsek belki uçurumun kenarından geri geliriz, ama bunun maliyeti olacağını da unutmayalım.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz