Mesleklerin cinsiyeti yoktur!

1
Rabia Güner

Günümüzde kültürün de getirmiş olduğu yargılarla bazı meslekler cinsiyet ayrımına uğramayı sürdürüyor.. Bu da toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonuçlarından biri…

Kadınlar meslek seçimlerinde ne yazık ki bu ayrımla sıklıkla karşılaşıyor. ”Kadının bu meslekte ne işi var”, ”elinin hamuruyla erkek işine karışma”, ”başka bölüm mü bulamadın” gibi birçok kalıplaşmış düşünce yargıları kadınlara söyleniyor. Bunun bir cinsiyet değil, potansiyel meselesi olduğunu insanlar anlatmak için çabalıyor.

Bugün kadınlar çoğu sektörde tabuları yıkmış olmasına karşın hala bazı alanlarda bu ayrım sürüyor. Cinsiyet ayrımı dolayısıyla insanlar istedikleri meslekleri yapamayıp, istemedikleri mesleklerde verimsiz bir çalışma hayatı sürdürebiliyor. Cam tavan dediğimiz uygulamalar yüzünden kadınlar meslek hayatlarında yükselemiyor ya da erkeklerle aynı işi yapmasına rağmen daha düşük ücret alıyor.

Kadınların ekonomik hayatta yer alabilmeleri erkeklere oranla daha düşük kalıyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bu noktada sadece kadını değil, erkeği de etkiliyor. O yüzden insanların mücadelesi her ne kadar büyük başarılara imza atmış olsa da, bitmiş değil. Eşitlik için mücadele eden herkes ”erkekten de hemşire olur”, ”kadından da taksi şoförü olur” diyerek farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Bu noktada kadınların ve erkeklerin yapabileceği meslekler çok açıktır: Hepsi!

Kaynakça:

https://www.emo.org.tr/ekler/224657e8c2d5710_ek.pdf?dergi=1200

1 Yorum

  1. Toplumsal cinsiyet eşitliği ne demek Allah aşkına Rabia hanım.Bir kadın nasıl her işi yapabilir.Mesela bir kadın fırında 50 kiloluk un torbasını taşıyabilir mi, yol kenarinda istinat duvarı örebilir mi, bir kamyon karpuzu indirebilir mi, bir çuval soğanı ya da patatesi kaldırıp indirebilir mi.Market zincirlerde görüyorum.Bütün zor işleri erkekler yapıyor kasiyere kadınlar bakıyor.Askerde hücum yeleği ile silahıyla kumanyasi ile 30-40 kilo yük ile intikal yapabilir mi.Kadin ve erkek Allah katında elbette eşittir ama güç olarak kuvvet olarak hele mesleki eşitlikten nasıl bahsedersiniz.Meslekler sadece taksi şoförlüğünden ibaret değil.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz