Metin Feyzioğlu: İnfaz reformunu bir an önce yapalım; cezaevlerine virüs bulaşırsa çok büyük sıkıntı doğar

0

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, koronavirüsün zorunlu ve acil kılması nedeniyle parlamentoya ve milletvekillerine seslenerek “Bir defaya mahsus ceza ve infaz indirimi yapalım. Çünkü bugün cezaevleri kapasitesinin 4, 5 katı. İçeriye virüs bulaşırsa çok büyük sıkıntı doğar. Cezaevlerindeki sayıyı makul düzeye indirelim. Aynı zamanda kalıcı bir infaz reformu yaparak, hem cezaevlerindeki anormal birikimi önleyelim hem de cezasızlık algısını yıkalım.” dedi.

Cezaevlerine tutuklu, hükümlü görüşüne giden avukat sayısında geçen hafta sonuna oranla yüzde 50 azalma olduğunu belirten Feyzioğlu, yapılan toplantıda bu önlemlerin daha da artırıldığını ve belli bir süreliğine cezaevlerinde avukat, hükümlü ve tutuklu görüşmelerinin cam arkasından ve telefonla yapılacağını, cezaevine giren tüm avukatlara hem eldiven hem maske verileceğini, ayrıca görüşmelerin ardından görüşme odalarında ilaçlama yapılacağını kaydetti.

Feyzioğlu, yine önlemler kapsamında cezaevlerindeki ailelerle açık görüşlerin virüs tehlikesi geçene kadar ertelendiğini, bunun bir tedbir olduğunu, tehlike geçince görüş haklarının üst üste kullandırılabileceğini, bu kapsamda ailelerle hükümlülerin telefonla görüşme haklarının artırılacağını duyurdu.

Açık cezaevlerinde kalıp dışarıda çalışan ve tekrar cezaevine geri gelenler olduğunu hatırlatan Feyzioğlu, virüs tehlikesi geçene kadar dışarıda çalışma uygulamasına da son verildiğini bildirdi. Feyzioğlu, şunları söyledi:

“Meclisimize sesleniyorum. Bir defaya mahsus ceza ve infaz indirimi yapalım. Çünkü bugün cezaevleri kapasitesinin 4, 5 katı. İçeriye virüs bulaşırsa çok büyük sıkıntı doğar. Cezaevlerindeki sayıyı makul düzeye indirelim. Aynı zamanda kalıcı bir infaz reformu yaparak, hem cezaevlerindeki anormal birikimi önleyelim hem de cezasızlık algısını yıkalım. Aşırı doluluk olmasın. İnsanların rehabilite olmasını, ıslah olmasını sağlayalım. Hapis cezasını alan, cezası seçenek yaptırıma dönüşmemişse cezaevine girsin, cezasını çeksin. Cezasızlık algısı ortadan kalksın. Şu infaz reformunu yapalım. İnfaz reformunu yapabilmek için cezaevlerinin acilen, hızla mevcudunun azaltılması lazım. Koronavirüsün varlığı bunu iyice zorunlu ve acil kıldı.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz