Migren, migren çeşitleri ve migren belirtileri nedir?

0
Rabia Güner

Zonklayan baş ağrıları başladığında, 26 yaşındaki Saisha Singh’e ekranlarda biraz fazla zaman harcadığı söylendi. Gözlerini test ettirdi, anti-anksiyete hapları verildi ve sonunda migren olduğu ortaya çıkan bir beyin tümörü teşhisinden bile korktu. Migren zayıflatıcı olabilir ve sadece onlardan muzdarip insanlar mücadeleyi bilir. Evet, ‘hiç kimse migrenden ölmedi’ ama sizi sakat bırakma şekli acı verici olabilir.
Basit bir ifadeyle migren, başın duyu sinirinin daha hassas olduğu ve tekrarlayan baş ağrılarına neden olduğu bir durumdur. Dünyada her beş kadından birini ve her yirmi erkekten birini etkiliyor. Vakaların %35’inde ailede önemli bir migren öyküsü vardır. Genellikle 15 ila 25 yaşları arasında başlar ve birkaç yıl sonra (çoğu durumda 40 yaş grubunda) azalır.

Yaygın migrenler: Genellikle alnın bir tarafında olan baş ağrısı, yavaş başlayan ve artan ve maksimum şiddete ulaşan migrenlerdir. Sonra yavaş yavaş geçen zonklayıcı ağrı… Bazen mide bulantısı, kusma hissi eşlik eder ve daha sonra istirahat veya bir süre uyku ile kendi kendine geçer. Birçok kişi bundan kurtulmak için ağrı kesici ilaçlara (analjeziklere) ihtiyaç duyar. Bu genellikle birkaç saat ila 2 ila 3 gün sürer.

Ancak herhangi bir baş ağrısı sürekli olarak 3-4 günden fazla devam ederse migren tanısını yeniden düşünmemiz gerekir. Yani, bu yaygın bir migren türüdür.

Auralı Migren (Klasik Migren): Klasik bir migren durumunda, migren atağı genellikle bazı garip duyumlarla, özellikle de aura adı verilen görme bozukluklarıyla başlar. Hastalar görme alanlarında bir taraftan diğerine hareket eden siyah noktalar veya garip ışıklar görebilirler. Bazen bir gözde geçici görme kaybı veya her iki gözde kısmi görme kaybı olabilir. Hasta yavaş yavaş bu rahatsızlıklardan kurtulur, ancak bunu başın bir tarafında zonklayan baş ağrısının gerçek migren atağı izleyecektir. Yavaş yavaş baş ağrısının şiddeti artacak ve yavaş yavaş azalacaktır. Klasik migren, beşincisini besleyen kraniyal kasadaki sinir deşarjları ile birlikte beyindeki sinir deşarjlarındaki değişikliklerden kaynaklanır.

İnme ve migren arasında bazı klinik ilişkiler vardır. Auralı migren (Klasik Migren), yaygın migreni olan kişilere göre biraz daha yüksek inme riskine sahiptir.

Kompleks migrenler:

Hemiplejik Migren: Hemiplejik migreni olan bir hasta, vücudun bir tarafında bir el veya bacakta güçsüzlük ile birlikte baş ağrısı yaşar. Bu durum bir inmeyi taklit etse de, hasta genellikle 24 saat içinde iyileşir.

Retina Migren: Birkaç dakika boyunca tam görme kaybına neden olabilen bir migren türüdür.

Baziler Migren: Bu durum epilepsi veya geçici iskemik atak (TIA) özelliklerini taklit edebilir. Baziler migrende hasta bilincini kaybedebilir.

Karmaşık bir migren ilk kez meydana geldiğinde, inme veya epileptik nöbet geçirme semptomlarını taklit ettikleri için yalnızca semptomlara dayanarak hastalığı teşhis etmek zor olabilir. Bu nedenle, semptomların ilk başlangıcında felç gibi yaşamı tehdit eden durumların olasılığını dışlamamak çok önemlidir. Klinik muayeneler ve gerekli tetkikler sonrasında ancak bir uzman doğru tanı koyabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz