“Milletin Sesi”, “Ülke Elden Gidiyor!”

0
Latest posts by Mustafa Kalabalık (see all)

Beşiktaş Belediye başkanının uğurlandığı teknelerle Maltepe miting alanına çıkılan yolculuk, amacına ulaşacak mı bilemem ama bu uğurda mitinge gitmek üzere tekneleri dolduran vatandaşın neşesi, umudu, heyecanı gerçekten görülmeye değerdi. 

Adeta futbol taraftarı heyecanıyla, marşlar söyleyerek gidilen yol, havanın enfes güzelliği, güneşin sıcaklığı, insanların da daha bir neşeli olmasına yaradığını söylemek sanırım yanlış olmaz. 

Genci, yaşlısı, kadını, erkeği “Hak, Hukuk, Adalet” haykırışlarıyla Maltepe sahilindeki miting alanına varıldığında, coşku seli doruklara ulaştı. Müthiş bir kalabalık ortamda benim gözlemleyebildiğim kadıyla yurdun dört bir yanından CHP’liler akın akın alanı doldurmuşlardı. Uşak, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Yalova, Sakarya, Kocaeli…  

Evet, mitingler ve kalabalıkları seçim sonuçlarında gösterge olmuyor. Miting ve katılımcılar, coşkular, sonuçlarla doğru orantılı da olmayabiliyor. 

Ama amacı; Milletin Sesini duyurmak, “Hak, Hukuk, Adalet” olan bu miting, Canan Kaftancıoğlu özelinde susturulmak istenen aykırı siyasilere de bir destek mahiyetinde. 

Bu ayrım miting başlamadan önce sahneye davet edilen CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları, CHP PM Üyeleri, Milletvekilleri, Belediye Başkanları bir yana, tek başına Canan Kaftancıoğlu bir yana olduğu çok net bir şekilde gözlemlendi..

Sayın Kaftancıoğlu’na karşı miting alanını dolduran yüzbinlerin ilgisi, coşkusu, desteği de bir o kadar farklıydı… 

Yüzbinlerin Kaftancıoğlu coşkusu, sevgisi, desteği, aynı zamanda da benzeri engellemelere karşı takınılacak siyasi tavırlara, desteklere yönelik bir uyarıydı adeta… 

Benim miting güzergahım Beşiktaş-Maltepe olduğundan elbette katılımcılar ve coşkuları doğal olarak CHP ağırlıklıydı. Yavaş yavaş miting alanına yaklaşırken asıl merak ettiğim, alanı dolduranların Millet İttifakı destekçilerinin tamamını kapsayıp kapsamayacağı, 6’lı masa tabirindeki seçim başarı hedefindeki farklı siyasi görüşlerin, ideoloji gönüldaşlarının da bu mitinge bir araya gelip gelemeyeceğini görmekti… 

Sahil boyunca gidilen motor yolculuğunda, özellikle yüksek katlı binaların Türk Bayrakları ile süslenmesi, miting alanı güzergahındaki ev ve işyerlerinin de desteklerini gösteriyordu. 

Evet, miting alanını dolduran yüzbinlerin ellerinde, çoğunluğu Türk Bayrakları ve CHP bayrakları vardı ve diğer Millet İttifakı partilerine ait bayrakları açıkçası göremedim. Ben şahsen görebilirim ümidini de taşıyordum. 

Keza sahneye de sadece CHP’li yöneticiler, siyasetçiler davet edildi. Görüldü ki bu miting CHP mitingi olarak başladı, sürdü ve tamamlandı…  

Sayın Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu’yla birlikte sahneye geldi. 

Kılıçdaroğlu; “Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, haramilerin saltanatı yıkılıyor. Yaklaşık 5 yıl önce bu meydandaydık. Ankara’dan İstanbul’a milyonlarla birlikte yürümüş ve bu meydanda milyonlarla buluşmuştuk. Bu meydanda kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin, bu yürüyüş bizim ilk adımımız demiştim. 5 yıl önce ilk adımımızı attığımız bu yürüyüşün finaline yaklaşıyoruz…”

Türkiye hazır

Kılıçdaroğlu, uzun zamandır değişim rüzgarları estiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Türkiye değişime hazır… Bizler bu değişime hazırız. Kollarımızı sıvayıp hemen çalışmaya başlamak zorundayız. Ekonomiyi yeniden inşa etmek zorundayız… Bu düzen haramilerin düzenidir… Türkiye’de toplumun belleğine yerleştirilen bu anlayış iktidar destekli sömürme ve köleleştirmeye dönüştü. Bu yüzden insanların geçim kaynaklarını korumak ve yeni fırsatlar yaratmak için devletin müdahil olması gerektiğine inanıyorum. Vatandaştan toplanan verginin hesabının vatandaşa verilmesi gerektiğine inanıyorum. Suçla mücadeleye inanıyorum… 

Bu söylediklerime inanıyorsanız bize katılın…”

Ülke elden gidiyor…

“Silivri korkusu olmadan konuşmak istiyorsanız bize katılın. 

Çocuklarınızı bu güzel ülkede tutmak istiyorsanız, 128 milyar doların kimlere satıldığını bilmek istiyorsanız, vergilerin nereye harcandığını bilmek istiyorsanız bize katılın. 

İsraf haramdır, yolsuzluk haramdır diyorsanız bize katılın. 

Asgari ücretli açlık sınırına mahkum olmasın diyorsanız bize katılın. 

3600 ek gösterge ve EYT sorunu çözülsün diyorsanız bize katılın. 

Barış istiyorsanız, aş, iş istiyorsanız bize katılın. 

Herkesin inancına yaşam tarzına saygı duyulsun istiyorsanız bize katılın.

Ülke elden gidiyor…Kayıtsızlık saldırganın dostudur…”

*

Evet benim de gözlemlerim, önemli gördüğüm söylemler bunlardı.

Seçim meydanları ısınıyor. Bakalım önümüzdeki günler, aylar neler getirecek? Neler götürecek?

Önceki İçerikBilim İnsanı Kimdir?
Sonraki İçerikÇocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatmalıyız (2)
16 Ağustos 1970 Kocaeli-Gölcük-Değirmendere’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi, İktisat Bölümü ve Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün, “Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi” dalında Yüksek Lisans’ını tamamladı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kamu Yönetimi Anabilim Dalı, “Siyaset ve Sosyal Bilimler” Doktora (Ö) Öğrencisi olarak dersler aldı. 2010 yılında “Öteki Siyaset”, 2013 yılında da “9. Köy’den Sonra” isimli kitapları Vadi Yayınlarından yayınlandı. 2011 yılında, Kocaeli’ndeki yerel gazete ve dergilerde yazarlığı başladı. Aynı zamanda “Kocaeli TV” televizyon kanalında, “Öteki Siyaset” isimli TV program hazırlayıp sundu. 2016 yılından itibaren de Ocak Medya’da yazarlık yapmaktadır. Özel sektörde, aynı zamanda halen yöneticilik yapmakta olan Kalabalık, Demokraside Birlik Vakfı, İnsani Değerler Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği ve Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz