Muhalefetten Başbakanın açıkladığı pakete tepki var.. Bu türden uygulamalar yapısal sorunları çözmez

0

Vergi ve prim borçları, emeklilere ikramiye, imar barışı, yaşlılık aylığının artırılması, Bağ-Kur desteği, üniversitelerden kaydı silinenlerin okullarına dönme imkanı gibi düzenlemeleri içeren kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu. Fakat tasarıya CHP ve HDP’den tepki var.

CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, şunları söyledi: “Sayın Başbakan sanki emekliye sadaka veriyor. Bayramda emeklilere bin TL ikramiye yetmez. Emeklilerimizin hakkı bayramlarda birer maaş ikramiyedir. Üstelik biz onlar gibi kaynak da sormuyoruz. Kaynağın, saraydaki inanılmaz israfın kısılması ve yandaşlara yapılan yolsuzlukların önlenmesi ile sağlanacağını biliyoruz. O nedenle biner TL ikramiyeden derhal vazgeçilerek emeklilerimiz birer maaş ikramiye ödenmesi kararı alınmalıdır.

AKP seçimlerden hezimetle çıkacağını gördüğü için CHP’nin vaatlerini gerçekleştirme telaşına düştü. Biz 2015’de emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz’ dediğimizde ‘nereden bulacaksınız’ diyen AKP, yaptırdıkları anketlerden bekledikleri sonuçları alamayınca emeklilere biner TL vererek kandırmaya çalışıyor. Halkımız seçimlerde oylarının satılık olmadığını onlara gösterecek.

İktidarda değiliz ama 2015’te ne vaat ettiysek hükümet onun kötü kopyalarını uygulamaya çalışıyor. Hırsız olduklarını biliyorduk da vaatlerimizi de çalacaklarını düşünmedik. Asgari ücrete zam dedik, düşündüklerinin ötesinde zam yapmak zorunda kaldılar. Taşerona kadro dedik yalan yanlış uygulamaya kalktılar. Biz söylediğimizde ‘kaynak nerde Hazine’yi mi yağmalayacaksınız’ diyorlardı. Oysa kaynak ortada.

Sarayın günlük 10 milyon TL’ye ulaşan israfının önüne geçilse, yandaşlara bağlanan musluklar kapatılsa bütün vatandaşlara hak ettiği ücretler ödenebilir. Bu bir tercih meselesi. Biz halkımıza dağıtmayı tercih ediyoruz, onlar bir avuç yandaşa dağıtmayı tercih ediyor. Seçim beyannamemizi açıkladığımızda tüm halkımız sorunlarına nasıl çareler bulduğumuz görecek. Geçmiş vaatlerimizi çalmış olabilirsiniz ama gelecek hayalleri hala bizim. Biz halkımızın sorunlarını biliyoruz, hepsini tek tek yerine getireceğiz. Yeni seçim bildirgemizi bekleyin.”

6 yılda 6 defa vergi affı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise şöyle konuştu: “6 yılda 6 defa vergi affı getirilmiş ülkeye. Bu afların maliyeti milyarlarca dolar. Bütçe açığı hızla artıyor. Hazine hızla borçlanıyor, faizler yükseliyor ve tabii kur yükseliyor. Fakat bu tekçi anlayış sürekli bir faiz ve kur lobisinden bahsediyor. İktisadi gerçekler başka şey söylüyor, iktidar başka şey söylüyor. İktidar iktisadi gerçekleri dikkate almadığı için ekonomi her gün daha büyük krize sürükleniyor.

Şimdi bir kez daha esnafa vergi affı getireceklerini söylediler. Bugün ülkede sadece KOBİ’lerin vergi borcu 22 milyar lira. Esnafın zaten durumu net bir şekilde ortada, fakat iktidar bir kez daha vergi affı adı altında seçim rüşveti uygulayarak ekonomiyi krize sürükleyecek bir yola girdi. Ciddi bir cari açık var, nasıl kapatılacağı belli değil. Bundan önce de sözde cari açığı kapatacak bir paket açıklanmıştı. Bu paket de sadece kendisine yakın 19 firmaya verilen bir seçim rüşvetiydi. Bırakın cari açığı kapatmasını, önümüzdeki dönem çok daha fazla büyümesine neden olabilir.

Bu türden uygulamalar yapısal sorunları çözmez. Cari açık kur baskısı yaratır, faizleri yukarı çeker. Bunun maliyetine de yoksullar, esnaf, çiftçi katlanır. Bunu sonlandırmanın yolu krize karşı sağlıklı ve adaletli bir politikadan geçiyor. Krizin önlenmesi iktisadi alanın da demokratikleşmesiyle mümkündür. Bugün tüm kaynakları çekip götüren bu tekçi anlayış krizi beliyor. Yoksulluğu yaygınlaştırıyor, yolsuzluk ekonomisi yaratıyor. İktisadi kriz tabii politik krizle de bir arada hayata geçiyor.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise “Milletimizi hatırlamak için bizden korkmanız mı gerekiyordu?” sorusunu yöneltti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz