Muhalifleri acımasızca cezaevlerine dolduran bir yargı sorunu var.. 800’e yakın bebek ve çocuk cezaevinde

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis Adalet Komisyonunda görüşülen ve ilk 5 maddesi kabul edilen Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında konuştu.

“Bu ülkenin baro başkanları Meclise giremiyor.” diyen Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Kendilerini ekarte edecek, diskalifiye edecek bir yasa görüşülüyor ve tek bir sözleri olamıyor. Herhangi bir uzlaşmaya gelmek istemeyen iktidar var karşımızda. Bu döneminizde siz Meclisin de adını değiştirin, iktidar meclisi, Ak Parti meclisi falan yapın.

Sibel Hürtaş’ı, gazetecilik yaparken polislerle bir sürtüşme yaşadığı için darp ederek arabaya atmışlar. Gözaltına almışlar. Bu ülkede hem kadına yönelik şiddet hem de gazetecilere yönelik şiddet, Meclisin kapısında birleşti ve biz burada baroyu konuşuyoruz. Baronun bir sürü sorunları var. Avukatların, hukukçuların bir sürü sorunları var, özlük sorunları var. Pıtrak gibi ortaya çıkan hukuk fakülteleri, niteliksiz eğitim, yargıda siyasallaşma ve mesleğinden bıkmış, usanmış olan avukatlar çünkü ortada meslek kalmadı, hukuk kalmadı. Var olmayan bir şeyi âdeta yapıyorlar. Çok şanssız durumda hukukçu arkadaşlarımız. Çünkü, maalesef şu anda buharlaştırılan bir meslek avukatlık.

Ülkede büyük yargı sorunları var. Muhalifleri acımasızca cezaevlerine dolduran bir yargı sorunu var. Bunu değil, baroları nasıl boyunduruk altına alabilirim, nasıl diskalifiye edebilirim meselesi var. Bugün ülkede 800’e yakın bebek ve çocuk cezaevinde anneleriyle birlikte. Acımasız bir şekilde cezaevlerine dolduruldular.

Biz, adli bir reform paketi çıkardık ve orada bu konulara bir çare bulunur diye düşündük ama hayır, acımasız bir şekilde savcılar tutukluluğa sevk ediyor, hâkimler tutuklama kararı veriyor ve kimleri; bebekli anneleri, hamile anneleri, loğusa anneleri. Hiç çekinmeden, hiç utanmadan bu kararları veriyorlar. Bu yaz günlerinde Antalya’da, Aydın’da, Diyarbakır’da ve yanında 2 bebeğiyle tutuksuz yargılanabilecekken, zulümen oralarda perişan olmuş anneler var.

Diyarbakır’da Eylem Oyunlu. Kendisi örgüte yardım diye bir suçtan tutuklandı geçtiğimizi günlerde. Tutuksuz yargılanabilecek bir itham bu, suç ve on günlük loğusaydı. On günlük bebeği kucağında, yanında 2 yaşında bebeği annesini çekiştiriyor ve bu hâliyle hâkimin karşısına çıktı. Avukat yalvardı, bakın, yasada böyle annelerin tutuksuz yargılanabileceğine dair ifade var. ‘Ne olur hâkim bey, görüyorsunuz. Kucağında on günlük bebeğiyle ağlayan bir anne onu yanında çekiştiren 2 yaşında bir bebeği. Bunları, iki kişi cezaevine mi atacaksınız?’ dedi ama acımadan attılar içeri. Ve o arada avukat arkadaş diyor ki ‘Hâkim ve savcı ne olduğu belli olmayan kişilerle bir odada toplantı yaptı, sonrasında bu karar çıktı.’ diyor.

Tutuksuz yargılanabilecek kişiler, birileri hâkim ve savcılarla toplantı yaptıktan sonra alınan kararla acımasızca cezaevinde. 800’ü aşkın bebek ve çocuk bu hâlde, perişan olmuş binlerce aile var Anadolu’nun dört bir tarafında. Bakın, anne, baba mahpus insanlar var, aile birliği ve bütünlüğü parçalanmış.

İki yıldır annesini göremeyen çocuklar var bu ülkede. Anne, Hatay Cezaevinde, 4 çocuk İzmir’de, maddi, manevi sıkıntılardan iki yıla yakındır anneyi görememiş çocuklar ya. Düşünebiliyor musunuz, böylesine insanın vicdanını sızlatan inanılmaz yargı skandalları var, inanılmaz siyasallaşmış kararla verilen acımasız cezalar var ve biz, bütün bunları konuşacağımıza, neslimizi tahrip edecek bütün bu sıkıntıları konuşacağımıza kalkmışız baroları nasıl siyasallaştırabiliriz, onu konuşuyoruz. Sanırım, baroların siyasallaşmasının önündeki en önemli neden baroların hazırladığı işkence raporları.

14 ay önce, Ankara Emniyetinde yapılan dehşet verici işkenceler ki bunlar Ankara Barosunun raporuyla ispatlandı. Gözaltında olmasına rağmen 6 kişi konuştu ve bu 6 kişi, çırılçıplak bir karanlık odada Ankara Emniyetinde soyulduklarını, makatlarında cop dolaştırıldığını ve aşırı şekilde darp edildiklerini söylediler, gözaltında olmalarına rağmen söylediler. Ankara Barosu, bunları raporladı ve ardından ne oldu biliyor musunuz? İdari ve adli tek bir işlem yok. Cumhuriyet Savcısı güya bir soruşturma başlattı, 14 aydır bir sonuç yok. İşte baroların ekarte edilmesinin nedeni bu. Bunu net bir şekilde söylüyorum.”

İlk 5 madde kabul edildi

Kabul edilen maddelere göre belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek.

Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlar, o ildeki herhangi bir baroya staj başvurusunda bulunabilecek. Aynı ilde birden fazla baro bulunması halinde staj başvurusunda ibraz edilmesi gereken tanıtma kağıdı, staj yapılan baroya kayıtlı iki avukat tarafından düzenlenecek.

Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde bir avukatın geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemler, kayıtlı olunan baro tarafından yerine getirilecek. Bir avukatın ölümü, meslekten veya işten çıkarılması, işten yasaklanması, geçici olarak iş yapamaz duruma gelmesi hallerinde, avukatın kayıtlı olduğu baro başkanı, ilgililerin yazılı istemi üzerine veya iş sahiplerinin yazılı muvafakatini almak şartıyla, işleri geçici olarak takip etmek ve yürütmek için kendi barosuna kayıtlı bir avukatı görevlendirecek, dosyaları kendisine devir ve teslim edecek.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz