Mültecilere mayın broşürleri dağıtılıyor..

0

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mülteci anlaşmasından sonra göçmenler, AB ülkelerine geçmek için farklı rotalar izlemeye başladı. Bu duraklarda biri de halen Yugoslavya savaşının izlerini taşıyan Bosna-Hersek.

Ülkede kış şartlarının etkisinin iyice artırmasıyla, Batı Avrupa’ya doğru yola çıkan ancak Bosna Hersek’te kalan mülteciler için zor bir dönem başladı. Derme çatma göçmen kampı aynı zamanda tehlikelerle dolu bir bölgede bulunuyor. 1990’daki Yugoslavya savaşından kalma mayınlar nedeniyle ormanda yakacak odun toplamak bile hayati risk teşkil ediyor.

Bu tehlikeye karşı, Kızılhaç örgütü yaklaşık iki yıldır göçmenlere mayınların yerini belirten ve önemli uyarılar içeren broşürler dağıtıyor.

Mayınlara Karşı Eylem Merkezi (Bhmac) ile 5 dilde hazırlanan broşürlerden iki yılda toplam 39 bin tane dağıtıldı. Bhmac’tan euronews’e yapılan açıklamada, uyarı broşürlerinin göçmenlerin rotalarını belirlemede etkili olduğunu ve bugüne kadar hiçbir göçmenin mayınlara basmadığı ifade edildi.

Bosna’daki savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanmasının üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, savaş döneminden kalan mayınlar bugün de insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Bosna’da 8 binden fazla noktada hala 79 bin patlamamış mayının olduğu tahmin ediliyor.

Silahlı çatışmalar o tarihte son bulsa da savaş yıllarında döşenen mayınların neden olduğu risk birçok bölgede sürüyor. Savaşın ardından başlayan mayın temizleme faaliyetleri devam ederken bugüne kadar meydana gelen bin 754 mayın patlaması nedeniyle çoğu sivil 615 kişi yaşamını yitirdi, bin 139 kişi yaralandı ya da sakat kaldı.

Genellikle kırsal kesimlerde odun veya hurda toplayanların ya da uyarı levhalarını dikkate almayan çocukların girdiği mayınlı araziler, yüz binlerce kişi için risk oluşturmaya devam ediyor.

Ülke topraklarının yüzde 2,13’üne tekabül eden mayınlı arazilerde, mayın temizleme uzmanları da ölümle burun buruna çalışıyor. 1996 yılından bu yana 51 mayın temizleme uzmanı, temizleme faaliyetleri sırasında meydana gelen patlamalarda öldü.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz