Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünü 2 müfettiş inceleyecek..

0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gümüşhane E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümüne ilişkin inceleme yapmak üzere 2 bakanlık müfettişini görevlendirdi.

KHKlı eski polis Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde bir beyaz plastik sandalye üzerinde vefat ettiğine ilişkin fotoğrafları sosyal medyada paylaşılmıştı.

Bakan Gül, Kabakçıoğlu’nun ölümüne ilişkin ayrıntılı inceleme yapılması için müfettiş görevlendirilmesi talimatı verdi. Bakan Gül’ün talimatıyla görevlendirilen 2 bakanlık müfettişi, yaşanan olayda ihmal olup olmadığını inceleyecek.

“3 kez acillik oldu”

Konuyu Meclis Genel Kurulunda dile getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise şunları ifade etti: “Türkiye cezaevlerinde mahpuslara yönelik sağlık skandalları bitmiyor. Dün ortaya çıkan bir fotoğraf 48 gün önce vefat eden bir mahpusun yaşadığı ağır hak ihlalini ortaya çıkardı. Gümüşhane Cezaevinde Mustafa Kabakçıoğlu isimli eski KHK’li polis memuru dört yıllık bir mahpusluk sonrası, uğradığı ağır hak ihlalleri sonrası tek kişilik karantina hücresinde beyaz sandalye üzerinde ölü bir şekilde bulundu.

Mustafa Kabakçıoğlu’nun uğradığı hak ihlali ne ilk ne sondu. Kendisi cezaevinde stres sonucu şeker hastası olmuştu ve cezaevi hayatında bu ihlaller hep sürmüştü. 20 Ağustos günü Covid testi yapılmamasına rağmen sağlık şikâyeti nedeniyle tek kişilik hücreye alındı, çoklu koğuşuna gönderilmedi. Ölümünden önce son dokuz günde 3 kez acillik oldu ama hâlâ tek kişilik hücrede tutuldu.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz