Mutlu Bayramlar

0
Latest posts by Aysun Saygı Köknar (see all)

Herkesin birbirinden uzaklaştığı, sevginin, özlemenin ne demek olduğunu unutup tahammülsüzleştiği hatta zaman zaman nefret ettiği bir zamanda bayram kutlamak.

Yine bir bayram zamanı geldi çattı.

Tam bayramın o birleştirici ruhundan, sevgi, şefkat ve merhameti yayan o huzurlu havasından bahsedecektim ki herkes tatil beldelerine kaçtı, gitti.

Gene kaldık mı biz bize.

Şu insanoğlu kadar nankör bir varlık yoktur arkadaş. Yaz olsa kış, kış olsa yaz için hayıflanır durur.

Şimdi de bayram tatilini geçirmek için tası toplayıp büyükşehirlerden arkasına bakmadan kaçmış; bile bile lades deyip Bodrum, Bozcaada, Alaçatı, Antalya’yı doldurmuş gene şikâyet edip duruyor. Dedim ya biz memnun olamayız. Ancak ölünce felaha kavuşacağız.

Her bayram yaşanan trafik çilesini, gittiğin yerde plajlarda iğne atsan yere düşmediğini, kaldığın otelde konaklayan misafir sayısının üç dört katına çıkmasından mütevellit alınan hizmet kalitesinin düştüğünü, üstüne üstlük iki katı fiyat ödediğini bildiğimden akıllılık edip ailemle birlikte tatilimi bayram öncesine denk getirip kısa bir kaçamak yapıp İstanbul’a geri döndüm.

Bayram tatili henüz başlamamasına rağmen kaldığım otelde hayli yoğunluk vardı.

Hem yerli hem de yabancı turist sanki pandemi yokmuş gibi davranıyor; kimse maske ve mesafe kurallarına riayet etmiyordu. Ortak kullanım alanlarında gölgeye sığınanlara şöyle uzaktan bir bakıyorsun vallahi sanki başımızda hiç bu bela yokmuş gibi bir hava hâkim, kimsenin yüzünde maske, oturum alanlarında mesafe göremiyorsun.

Bulaş nedeniyle lokantalarda artık açık büfe servis verilemiyor, her bölümün başında bir çalışan istediğiniz yemeği tabağınıza koyup size takdim ediyor. Bu sayede olası bir tehlikeden uzak olmanız sağlanmaya çalışılıyordu. Aslına bakarsanız ben bu uygulamayı çok ama çok sevdim. Bu sayede kimse servis tabağındaki yemekleri fütursuzca mıncıklayamıyor, başkasından rica ettiği için de porsiyon işini abartamıyordu. Böylece israfın da önlenmiş olduğu gün gibi aşikârdı.

Ancak bu sefer de sıra size gelsin, önünüzdeki birkaç kişi işini halletsin diye biraz beklemeniz gerekiyordu. Bazı insanların sanki tatilde değilmiş de bir yere yetişmeye çalışıyormuş gibi şehir insanı olmanın verdiği o telaşe ile sabırsızlanıp sinirlendiğine şahit oldum. Ne bileyim belki de haklılar bir dilim ekmek almak için insan önündeki beş kişiye servis verilmesini bekleyince haliyle kızabiliyor.

Yeni kurallarımız, yeni normallerimiz oldu. Hepsine alışacağız.

İnsanlar sıkıldı, bunaldı biraz rahatlayıp, eğlenip hem bayram hem tatil yapmak hepimizin hakkı.

İki senedir virüsün gölgesinde, sevdiklerimizden uzak ve mesafeli bayramlar geçirdik. Uzun bir zamandan sonra nihayet bu bayram çoğumuz aşılanmış bir biçimde bir araya gelip hasret gidereceğiz. Uzmanlar yine de elden geldiğince kurallara uymamızı salık veriyor. Vaka sayıları Temmuz itibarı ile tam açılma yapılınca yeniden yükselişe geçmiş, umarım bayram tatili ve ziyaretleri hasta sayısını iyice artırmaz.

Bayramları oldum olası severim. Gerçi deliye her gün bayram olduğu için bendeniz mütemadiyen sevinecek, kutlanacak bir şey mutlaka bulurum.

Madem sağız, sağlıklıyız yaşamın hakkını verelim di mi ama!

Bu bayram da her bayram gibi önce bu diyardan göçüp giden sevdiklerimi ebedi istirahatgahlarında ziyaret edip, ruhlarına dualar edeceğim. Ardından özlediğim, uzun zamandır göremediğim büyüklerimin kapısını çalıp bayram sevincini yaşayacağım. Mesajlar alınıp, atılacak. Uzaktakilerin telefonla hatırı sorulacak.

Kurbanlar kesilip, paylaşılacak. Bereketli ellerden çıkan leziz tatlılar yenilecek, gülüşlerle noktalanan uzun sohbetler edilip, hasret giderilecek.

Eski bayramların tadı kalmadı desek de hepimiz bin bir cefa ile bugünlere ersek de biz yüzümüzü hep güneşe dönelim sevgili dostlar. Görünce yüzümüzde güller açtıran, sohbetiyle damağımızda şeker tadı bırakan, varlığıyla içimizi açan insanlar bizim bayramımız olsun.

Bu vesile ile büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öper; tüm insanlığı sevgi ve muhabbetle kucaklarım.

Allah hepimize sağlık, sıhhat, afiyet ve esenlik dolu güzel günler bahşetsin, nice güzel bayramlara erişmeyi nasip etsin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz